НАЧАЛО Регулации

Базелският комитет за банков надзор разглежда третирането на криптовалути

02.11.2019 11:00 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Базелският комитет за банков надзор разглежда третирането на криптовалути

Глобален банков регулатор проучва капиталовите изисквания за криптовалути.

Глобалните банкови регулатори заявиха в четвъртък, че ще разгледат колко капиталовите заемодатели трябва да заделят, за да покрият рисковете от всякакви криптовалути.

Базелският комитет, който включва банкови регулатори от Съединените щати, Европа и Япония, заяви, че се е съгласил да публикува дискусионен документ относно третирането на криптовалутите, които не са свързани с никакъв физически актив.

Комитетът повтори своето становище, че пруденциалното третиране на експозицията на крипто активи на банките трябва да отразява по подходящ начин високата степен на риск свързан с криптовалутите”, се казва в изявление в края на двудневното заседание в Мадрид.

Криптовалутите се появиха на дневен ред, след като Facebook представи планове за проект за дигитална валута, наречен “Libra”.

“Предвид продължаващите инициативи на пазарите на криптовалути, Комитетът ще търси становищата на заинтересованите страни по широк спектър от въпроси, свързани с пруденциалното третиране на криптовалутите.”

Комитетът също така засили натиска върху заемодателите, за да зареже “Libor” показателя за лихвен процент. Някои банки бяха глобени за опити да манипулират показателя.

Великобритания и Съединените щати искат кредиторите да преминат към използване на лихви, съставени от техните централни банки до края на 2021 г.

“Комитетът поставя висок приоритет на този въпрос и очаква всички банки да бъдат адекватно подготвени да спазват срока за преход. […]

Комитетът ще разгледа дали са оправдани допълнителни регулаторни или надзорни мерки, които да спомогнат за постигането на този резултат.“

Базелският комитет заяви, че ще се консултира през следващия месец относно установяването на шаблони, по които банките да разкрият изложението си към държавни облигации.

Прилагането на такива модели обаче, ще бъде доброволно за държавите членки на Базел, като те остават свободни да решават дали да ги прилагат или не.

Емисията на държавни облигации се изостри по време на дълговата криза в еврозоната преди десетилетие, когато спасителното решение на няколко държави показа, че дори високо оценените държавни облигации могат да станат рискови.

Според Базелските правила, на банките е разрешено да държат малко или никакъв капитал срещу притежание на облигации, емитирани от тяхната държава по произход, известни като активи с нулево рисково тегло, дори ако облигациите са с нежелана оценка.

Нямаше апетит сред неевропейските членове на Базелския комитет да променят правилото за нулев риск. Базел заяви, че ще извърши задълбочени оценки на използването на изкуствен интелект и машинно обучение във финансовите услуги, както и на зависимостите на банките от нерегламентирани трети страни за услуги, справки за облачни изчисления и данни.

@page { size: 8.5in 11in; margin: 0.79in } p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 115%; background: transparent }

Базел ще публикува консултативен документ относно “окончателен набор от ограничени и целеви” корекции на своите нови правила за корекция на кредитната оценка, които комисията заяви, че ще влязат в сила през януари 2022 г.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Американски сенатор оспорва натиска на САЩ върху крипто пазара

На фона на нарастващия глобален регулаторен контрол върху сектора на криптовалутите, сенатор Синтия Лумис се очертава като остър критик на подхода на администрацията на Байдън.

03.05.2024 11:00 1 мин. четене

Русия няма планове да забрани Биткойн или криптовалутите

Според изявление на законодател, последните съобщения, че Русия възнамерява да наложи пълна забрана на транзакциите с криптовалути поради геополитическо напрежение, са неточни.

30.04.2024 9:39 2 мин. четене

ЕС затяга регулациите за борба с прането на пари в сектора на криптовалутите

Европейският парламент наскоро одобри цялостен пакет от закони, насочени към укрепване на усилията на Европейския съюз за борба с прането на пари (AML) и финансирането на тероризма (CTF), със забележим акцент върху затягането на регулациите в сектора на криптовалутите.

30.04.2024 1:30 2 мин. четене

Основателят на Tron е скептичен за одобрението на спот Етериум ETF

Джъстин Сън, основателят на Tron, изрази скептицизъм по отношение на одобрението на спот Етериум ETF от Комисията по ценни книжа и борси на САЩ (SEC).

30.04.2024 1:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.