Home

Защо криптовалутите представляват интерес за повечето централни банки?

23.10.2019 11:00 3мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Защо криптовалутите представляват интерес за повечето централни банки?

През по-голямата част от краткия си живот, Биткойн е "играчка" за компютърните маниаци и до голяма степен игнориран от банки и правителства.

Всичко това се промени в края на 2017 г., когато цените на актива се изстреляха до неочаквани до този момент нови върхове. Оттогава централните банки обръщат по-голямо внимание на криптовалутите, особено през последните месеци, тъй като Facebook заплашва да узурпира доминацията им.

Банкерите се нуждаят от собствена криптовалута

Ползите от цифрова валута са ясни – по-бързите и ефективни плащания са добра новина за всички ни. Банките вече правят огромни печалби, движейки парите на хората за тях, а дигиталните пари ще им помогнат още повече.

Facebook разтърси регулаторите по света и “събуди” банкерите. Ако не успеят да подобрят своите архаични и скъпи механизми за трансфер, които се основават най-вече на SWIFT, ще се появят по-добри алтернативи.

Има определено търсене за криптовалути като Libra, но Facebook очевидно не е подходящ да отговаря за това. Биткойн прави точно това, което се изисква, но волатилността на цените все още пречи на ежедневната употреба.

Централните банки в Китай, Швеция, Бахамските острови и Тайланд експериментират със собствени криптовалути и много от тях ще стартират скоро. Според Блумбърг, федералният резерв все още изчаква и вероятно ще бъде оставен на заден план от редица регулации, възпрепятстващи иновациите.

Заплахата за националния суверенитет от страна на гиганта на социалните медии беше достатъчно голяма, за да привлече лавина от критики за проекта Libra. Съществуваше и заплахата централните банки да не могат да управляват ефективно паричната политика (да печатат повече пари), ако съществува алтернативна глобална валута.

Централните банки търсят решения, кoито да ограничат достъпа на банките и финансовите институции до която и да било стабилна монета. Те ще бъдат използвани вътрешно, за да правят по-бързи и по-евтини потоци на плащания в рамките на съществуващата финансова система.

Друго потенциално решение би било, да се даде възможност на притежателите на акаунти да използват цифровата валута под строг контрол. Централната банка ще управлява леджъра и ще има пълен контрол върху предлагането и потока на всеки стейбълкойн, който развива.

Китай вероятно ще бъде първата голяма държава, която да разгърне криптовалути на своята централна банка, тъй като Азия напредва с иновативни изследвания и разработки. Все още обаче няма времева рамка за началото на това ново начинание.

Известие за подбор на персонал от PBoC показва, че централната банка иска да наеме още шест технологични експерти с опит в криптографията, иконометрията и микроелектрониката, които да се присъединят към разработката за новата им криптовалута.

Позицията на Китай по отношение на децентрализираните криптовалути, като Биткойн и Етериум не се е променила. Все още няма да позволи на хората да купуват крипто с фиатни валути. Малко вероятно е централните банки някога да видят публичните криптовалути в добра светлина, просто защото са извън държавния контрол и нямат такива ограничения за транзакции.

Дали Libra ще продължат напред или не, сега изглежда съмнително, но Facebook ускори процеса на изследователска работа за банките по света и вероятно ще стартира набор от нови централизирани стабилни монети през следващите години.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

OKX навлиза на дериватния пазар в ОАЕ

OKX, една от най-големите крипто борси в световен мащаб, навлиза ударно в региона на Близкия изток и Северна Африка (MENA).

11.10.2024 16:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Данните за индекса на производствените цени в САЩ предизвикват опасения за Биткойн

Данните за индекса на производствените цени в САЩ показват по-висока от очакваното инфлация, което поражда опасения за нейното въздействие.

11.10.2024 15:50 2мин. четене Kosta Gushterov

Ethena разкри 4-те RWA актива, в които ще инвестира

На 10 октомври Ethena разкри четирите актива, избрани от нейния комитет по риска за разпределяне в резервния фонд, съдържащ активи от реалния свят (RWA).

11.10.2024 13:30 1мин. четене Kosta Gushterov

DeFi проект, подкрепен от Тръмп, има за цел да набере $300 милиона

World Liberty Finance, ново DeFi предприятие, свързано с Доналд Тръмп и синовете му, се готви да стартира продажбата на токени следващата седмица.

11.10.2024 12:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.