Джейми Димoн, главен изпълнителен директор на JPMorgan Chase & Co., е поредното CEO от големите компании и банки, който не вярва в проекта Libra.
Говорейки миналия петък на конференция, Димон каза, че макар стабилността на Facebook да е „хубава идея“, тя няма да се случи. Не само, че Димон твърди, че проектът не е нещо невероятно изобретателно, сравнявайки го със собствения актив на неговата компания, JPM Coin, също е много вероятно той да се позовава на факта, че Libra загуби много от големите си поддръжници и учредители като Visa, eBay и MasterCard по-рано този месец.
По някакъв начин Димон казва, че една компания, която има стабилна монета, не се различава от всяка друга компания, която има такава – и е прав. Макар да сме сигурни, че властта и обхватът на тази компания биха могли да окажат влияние върху това колко хора използват този актив, всички те по същество обслужват една и съща цел.
Разбира се, блокчейн технологията е полезна за всякакви неща като сигурност, скорост и други подобни. Но компаниите, които я интегрират за стабилните си монети, в момента не правят нещо иновативно, така че може да се разбере защо Димон не е впечатлен от идеята на Facebook.
Особено като се има предвид миналото на компанията по отношение на проблемите с поверителността на потребителските данни.
Въпреки това, предстоящата стабилна монета на Китай може да се използва за наблюдение и други дейности, от които потребителите може да не са доволни. В този случай хората може да искат да се придържат към традиционните валути и криптовалути като Биткойн.
PNC Financial Services Group си партнира с Coinbase, като дава възможност на избрани клиенти да купуват и продават криптовалути директно от сметките си в PNC.
Goldman Sachs и BNY ще представят новаторска блокчейн инициатива, която ще позволи на институционалните инвеститори да купуват токенизирани акции на фондовете на паричния пазар, съобщи CNBC.
CoinShares, най-големият европейски инвестиционен посредник в областта на цифровите активи с AUM от над $9 милиарда, получи пълно разрешение съгласно новия регламент на ЕС за пазарите на криптоактиви (MiCA).
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.