Ръководителите на “Bank of Ireland” (BOI) се отказаха от даването на показания пред правителството на Съединените щати по наказателното производство за схема за пране на пари на стойност 400 милиона долара чрез OneCoin.
Както отрази информационния финтех бюлетин “FinanceFeed” на 11-и октомври, а един ден по-рано правителството на САЩ подаде писмо до Съда, в което поясни, че през изминалата седмица се е опитало да получи доброволни показания на свидетели от Ирландия.
Четиримата свидетели от BOI, които трябваше да се присъединят към процеса по делото срещу Марк Скот, са: ръководител на екипа за борба с прането на пари Даян Сендс, член на екипа на директните чуждестранни инвестиции Дедре Сеант, бивш изпълнителен вицепрезидент и директор на отдела за връзки Дерек Колинс и Грег Бегли.
Тъй като случаят е свързан с централния орган на Ирландия, правителството изпрати на органа искане за MLAT, за да убеди свидетелите да дадат показания.
Скот е обвинен в заговор за извършване на пране на пари. От 2016 г. до 2018 г. той изпра почти 400 милиона долара приходи от OneCoin чрез поредица фондове за частен капитал на Британските Вирджински острови със сметки в банки на Каймановите острови, известни като “Fenero Funds”.
Скот също е имал корпоративни банкови сметки в BOI, чрез които предполагаемо е изпрал над 300 милиона долара приходи от измами с OneCoin.
През март окръжният прокурор на САЩ обвини учредителите на OneCoin, Константин Игнатов и сестра му Ружа Игнатова в измами с ценни книжа и престъпления с пране на пари, където те предполагаемо примамвали инвеститорите да внесат “милиарди долари в измамната криптовалута.”
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.