Facebook нае вашингтонска фирма за лобиране, която да й помогне да се справи с негативните реакции, предизвикани от обявяването на планирания им крипто проект-Libra.
Според PR-доклад на “O’Dwyer”, публикуван на 26-ти август, гигантът на социалните медии работи с FS Vector – консултантска фирма, която е специализирана в спазването на регулаторните норми, публичната политика и бизнес стратегията за секторите на финтех, криптовалути, блокчейн и финансови услуги.
Съобщава се, че документите за регистрация на Facebook за лобиране, подадени в Конгреса на Съединените щати, разкриват, че фирмата запазва FS Vector за подкрепа по “въпроси, свързани с регулацията на блокчейн”.
Човекът пряко работещ с Facebook е партньорът на FS Vector Джон Колинс, бивш вицепрезидент по международна политика в Асоциацията на банкерите за финанси и търговия.
Преди това Колинс е работил в Комитета по вътрешната сигурност и правителствените въпроси на Сената на САЩ и също ръководи първото проучване на Конгреса в областта на дигиталните валути през 2013 г.
Както бе съобщено, подхода на регулаторите от Съединените щати относно планираната глобална криптовалута на Facebook включваше посещение,с цел среща с финансовите власти на Швейцария.
Facebook избра по-специално да регистрира асоциацията Libra, независимия консорциум за управление на планирания токен на Facebook, в Швейцария.
По време на изслушване пред представителите на Дома на Съединените щати в средата на юли Дейвид Маркъс, шеф на Facebook портфейла “Calibra”, беше заявил, че изборът няма “нищо общо с избягването на регулациите или надзора”, аргументирайки се вместо това, че юрисдикцията е удобна за международен филиал с цел разширение на бизнеса им.
@page { size: 8.5in 11in; margin: 0.79in } p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 115%; background: transparent }
След срещата си с правителствени служители на Швейцария и местните регулаторни агенции миналата седмица, членовете на Комитета за финансови услуги на Камарата на представителите на САЩ заявиха, че приоритета им остава да не се “позволи на голяма технологична компания да създаде частна контролирана алтернативна глобална валута”.
Coinbase се насочва към S&P 500, което е знакова стъпка, отразяваща както финансовото развитие на компанията, така и нарастващото доверие на Уолстрийт към крипто сектора.
Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.
Нова вълна от компании се присъединява към Global Dollar Network (GDN) – инициатива за стабилна монета, водена от Paxos и подкрепена от компании като Robinhood, Galaxy и Kraken.