Министърът на финансите на САЩ, Стивън Мнучин, отправи остри критики по адрес на криптовалутите по време на пресконференция по-рано този месец.
Той асоциира индустрията само с пране на пари и финансиране на тероризма. Той каза, че има „сериозни опасения“, че биткойн монетите могат да бъдат използвани точно в такъв тип престъпления.
Още на следващия ден, акциите на KeyCorp спаднаха покрай новината, че банката в Охайо разкри измама на стойност $90 милиона от процесор за заплати.
Реалността е, че масовите измами и коварните схеми за пране на пари са ендемични за наследеното банкиране без помощта на биткойн. И истината е, че самото правителство на САЩ е по-вероятно от всеки да използва криптовалута за финансиране на тероризма.
Въпреки че някои приемат идеята на биткойн, престъпниците нямат проблеми да използват наследената банкова система за пране на пари. Често банките са пряко замесени в незаконните операции.
През 2010 г. придобитата от Wells Fargo компания Wachovia трябваше да плати $160 милиона неустойки за неизпълнение на законите за контрол на прането на пари. И това позволи на мексикански наркокартел да изпере $378 милиарда през тяхна банка.
През октомври 2018 г., Министерството на финансите на САЩ глоби JP Morgan с $5,3 милиарда за нарушаване на законите за контрол на кубинските активи, пренабрегване на иранските санкции и закона за оръжията за масово унищожаване.
През 2012 г. HSBC плати $1,9 милиарда глоби за изпиране на стотици милиони долари за тероризъм, наркокартел и санкционирани правителства.
През 2017 г. Danske Bank бяха хванати да перат мръсни пари на стойност $230 милиарда от Русия и бивши съветски страни в западни банки.
В началото на новото хилядолетие, Standard Chartered изпра $250 милиарда за Иран.
Американската правителствена организация ЦРУ изпрати стотици милиони долари на най-жестоките терористични групи, които можете да откриете в Пакистан и Афганистан през 80-те години. Има един отличен холивудски филм за този случай с участието на Том Ханкс – „Войната на Чарли Уилсън“.
Не е тайна, че Саддам Хюсеин беше използван от САЩ срещу Съветския съюз и Иран през 80-те години. Освен това е известно, че САЩ въоръжават и финансират Хюсеин, въпреки че Ирак е включен в списъка от 1979 г. на държавни спонсори на тероризма.
Удивително е, че Държавният департамент на САЩ обяви безвъзмездна помощ за $43 милиона на талибаните само четири месеца преди атаките на Световния търговски център и Пентагона.
По време на ATF ерата на Буш-Обама умишлено се продаваха огнестрелни оръжия на насилствения мексикански наркокартел в операция „Бързи и яростни“.
През 2015 г. администрацията на Обама отпусна $200 000 на организация в Судан, която Министерството на финансите на САЩ определи като финансист на тероризма десетилетие по-рано.
Нека бъдем реалисти. Ако наистина сме загрижени за прането на пари и финансирането на тероризма, имаме много по-належащи опасения от биткойн. И може би, вместо да атакуваме крипто индустрия, трябва да държим правителствата и банките на Уолстрийт под отговорност за тяхната роля в престъпните организации по целия свят.
Бил Милър, главен инвестиционен директор в Miller Value Partners, твърди, че правителството на САЩ няма законно право да облага с данък собствеността върху Биткойн, тъй като той не изисква никаква държавна инфраструктура за управление или проверка на правата на собственост.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
Биткойн може да е на прага на поредния голям пробив, тъй като институционалните инвестиции се връщат до нива, които в миналото са предизвиквали бързо ускорение на цените.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.