Финансовият орган на Сингапур (MAS) алармира за измамна Биткойн схема, която използва фалшиви твърдения от бившия премиер, с цел привличане на инвестиции.
Централната банка и финансовият надзорник на Сингапур пуснаха официално предупреждение на 31 юли, заявявайки, че е открит уебсайт, който цели да изкуши потребителите да инвестират в биткойн, използвайки фалшива статия.
Уебсайтът публикува фалшиви твърдения, които бяха приписани на Го Чок Тонг, сингапурски политик, който се превръща във втори премиер на страната от 1990 г. до 2004 г. Регулаторът заяви, че твърденията са „или неверни, или са извадени от контекста и използвани по подвеждащ начин ”.
Измамата използва името на бившия премиер, за да убеди хората да депозират минимум 250 долара в Bitcoin Loophole, платформа, която твърди, че изпълнява автоматизирани сделки от името на потребителите. Те също така помолиха потребителите да представят данните си за кредитна карта или банкова сметка. Регулаторът в Сингапур предупреди обществеността да бъде изключително предпазлива, когато дава личната си информация на собствениците на сайтове, особено тези, които рекламират инвестиции в Биткойн.
Bitcoin Loophole също беше център на вниманието в края на юни, когато Facebook свали реклами за биткойн измама, която използва изфабрикувани публикации от престолонаследника на Абу Даби.
MAS издаде множество предупреждения в миналото, като едното беше срещу няколко фалшиви уебсайтове, които твърдяха, че сингапурското правителство стартира собствена криптовалута.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.