Почти половината от американците и англичаните не биха се доверили на Facebook по отношение на дългоочакваната стабилна монета на фондация Libra.
Позовавайки се на проучване от приложението за незабавни съобщения Viber, новината разкрива, че 49% от потребителите в Обединеното кралство и САЩ заявяват, че няма да се доверят на гиганта на социалните медии, когато става въпрос за собствена дигитална валута.
Тези респонденти уточняват, че изобщо нямат доверие във Facebook по отношение на защитата на личната им информация, в контекста на употреба на Libra.
В Обединеното кралство 28% от анкетираните са отговорили, че не са взели решение, докато само 4% са отговорили, че ще се доверят на Facebook. Проучването в САЩ доведе до подобни резултати, въпреки че само 2,5% от анкетираните заявяват, че биха се доверили на компанията.
Крипто проектът повдигна опасения в много юрисдикции по света и привлече много внимание във финансовия свят след неговото обявяване. Въпреки че Facebook твърди, че свързаният с Libra цифров портфейл Calibra „ще има силна защита, за да запази парите и информацията ви безопасна“, експертите и политиците са изразили съмнения относно сигурността на данните на потребителите.
В изявление за стабилната монета, председател на комисията Максийн Уотърс коментира липсата на единно регулиране на пазара на криптовалути и заяви, че регулаторите трябва да гледат на плановете на Facebook за Libra като повод за сериозен размисъл.
Тя акцентира, че ще трябва сериозно да се разгледат рисковете за неприкосновеността на личните данни и националната сигурност, киберсигурността и рискове, свързани с търговията, които са породени от криптовалутите.
Миналата седмица министрите на финансите на Г-7 предупредиха, че криптовалутите, като дадоха s Libra, рискуват да нарушат финансовата система на света, ако те не се регулират строго.
Френският финансов министър Бруно Льо Мeр заяви, че Г-7 „не може да допусне частни компании, които създават свои собствени валути без демократичен контрол.“
BlackRock се опитва да усъвършенства своя iShares Ethereum Trust (ETHA), като включи функции за стейкинг, според ново заявление до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), подадено в четвъртък.
Сбербанк, най-голямата държавна банка в Русия, се подготвя да започне да предоставя попечителски услуги за дигитални активи, с което значително навлиза в развиващия се крипто пазар в страната.
Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан разкри, че Bank of America активно разработва предлагане на стабилни монети по време на конферентен разговор след отчета за приходите в сряда.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.