Честната децентрализация винаги е била точка за разговор за Ripple и XRP.
Проблемът в Ripple е, че като компания те притежават огромно количество XRP и исторически са поддържали редица контролни точки в рамките на ръководството на XRP, като поставят под въпрос легитимността на децентрализацията на XRP.
Това е чувство, което сега е потвърдено от Дейвид Шварц, главен технологичен директор на Ripple.
В последния си доклад „По същност децентрализираната природа на XRP Ledger“ Шварц твърди, че чрез консенсусния протокол на Ripple, XRP сега е напълно децентрализиран. Според Шварц:
XRP Ledger използва консенсусен протокол, който се основава на мнозинство от валидатори, за да записва и проверява транзакции, без да стимулира никоя страна (това е една от основните причини, поради които започнах да работя върху XRP Ledger преди повече от шест години). Валидаторите се различават от миньорите, защото не им се плаща, когато поръчват и валидират транзакции. Днес тези валидатори работят на места по целия свят и се управляват от широк кръг лица, институции, обмени на активи и др. Просто казано, XRP Ledger се основава на присъщ децентрализиран, демократичен, консенсусен механизъм, който никоя страна не може да контролира.
Шварц сравнява контрола, който тези валидатори биха могли да имат с Биткойн и Етериум. Според доклада 58% от мрежата Биткойн се контролира от само 4 минни басейна и 57% от мрежата Етериум се контролира от само 3 минни басейна, в сравнение със 7% от мрежата на XRP, контролирана от Ripple. По същество никой в мрежата на Ripple няма такъв вид доминантност, какъвто наблюдаваме при Биткойн и Етериум.
XRP Ledger изисква 80% от валидаторите в цялата мрежа, за период от два седмици, за да поддържат непрекъснато промяна, преди да тя да бъде приложена. От приблизително 150 валидатора днес, Ripple управлява само 10. За разлика от Биткойн и Етериум- където един миньор може да има 51 процента от хеширащата сила – всеки Ripple валидатор има само един глас в подкрепа на обмен или поръчка на транзакция.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
Етериум може да не е най-бързият или най-евтиният блокчейн, но именно затова институционалните инвеститори го приемат с ентусиазъм.
Крипто пазарите са под натиск от месеци и много инвеститори задават един и същ въпрос – къде точно се намираме в цикъла на пазара на алткойните?
Докато Биткойн остава близо до $109,000, Santiment отчита, че Етериум, Solana и XRP дремонстрират признаци на подновяване на силата си на фона на натрупването на големи позиции и променящото се поведение на инвеститорите. Докладът, представен по време на седмичното предаване на Santiment с Тони Едуард (Thinking Crypto), разглежда състоянието на пазара, използвайки ключови показатели като […]