Експертна комисия от данъчни експерти в Япония, която отговаря за съветването на правителството по данъчни въпроси, призова за опростяване на самия процес.
Според японската новинарска публикация Sankei, комисията проведе среща по-рано през седмицата, в която бе обсъдено предложението за промяна на сегашната система за подаване на данъчни декларации за криптовалути.
Част от проблема според комисията се крие във факта, че изчисляването на печалбите от криптовалути за целите на данъчно облагане е сложна афера и това обезсърчава някои собственици на цифрови активи да декларират своето крипто състояние при подаване на данъчни декларации.
Според данъчния панел, криптовалутите в азиатската страна се облагат не само с направените печалби, но и с печалбите, натрупани при преобразуването на един цифров актив в друг. Други усложнения произтичат от факта, че липсва единен източник на исторически данни за цените. За намиране на решение, панелът посочи, че ще проведе срещи, където ще търси мнения от различни заинтересовани страни.
Както бе съобщено по-рано от CCN, инвеститорите в Япония се изправят пред крипто данъци, вариращи между 15% и 55%, и това се класифицира като различен доход. Сумата, платена като данък, зависи от приходите, като по-високата ставка се налага на хората с високи доходи. Например, инвеститорите, които генерират годишни доходи над 40 милиона йени (приблизително 365,000 щатски долара), заплащат 55% от своя доход от криптовалути.
Мнението на данъчния панел, че опростяването на процеса на подаване на данъчна декларация за криптовалути ще подобри спазването на правилата, е правилно. Все пак, както беше отбелязано по-рано, значителен брой крипто-инвеститори в Япония биха могли да избегнат данъците. Отчет, публикуван по-рано тази година например, показва, че от 549 лица, които са регистрирали неработеща или не-оперативна печалба (приходи от инвестиции) в размер на 1 милион долара през 2017 г., около 331 са инвеститори в крипто пространството.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.
Само за два месеца платформата за крипто данъци CoinLedger отбеляза зашеметяващ 700% скок в броя на американските потребители, получили предупредителни писма от IRS, което сигнализира за рязко засилване на федералните данъчни мерки, насочени към притежателите на дигитални активи.
Изпълнителният директор на Ripple Брад Гарлингхаус обяви в петък, че компанията официално оттегля кръстосаната си жалба в дългогодишната си съдебна битка с Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC), което е знак за окончателен ход към приключване на продължаващия от години случай.