Икономист от Йейл, Алех Цивински, който преподава икономика в престижния университет в продължение на много години, заяви, че всеки инвеститор, който вярва, че биткойн може да се представи, както през 2017 г., трябва да инвестира най-малко шест процента от своите холдинги в крипто.
„Ако като инвеститор вярвате, че Биткойн ще се представи, както се е представил в миналото, тогава трябва да държите 6% от портфейла си в Биткойн. Ако смятате, че ще се представи наполовина толкова добре, трябва да държите 4%. При всички други обстоятелства, ако смятате, че ще стане много по-лошо, тогава трябва да притежавате 1%“, каза Цивински в интервю с кандидат-докторанта на Йейл, Юкун Лиу.
В интервю за CNBC миналия месец Марк Ласри, милиардерът, съосновател на Avenue Capital Group, чиято нетна стойност се оценява на около $ 1,68 млрд., шокира панелите в CNBC Fast Money, когато разкри, че е инвестирал повече от един процента от своите дялове в крипто.
Като се има предвид нетната стойност на 1,68 милиарда долара на семейството му, един процент от притежаваните средства на Ласри би бил равен на 16,8 милиона щатски долара, всички инвестирани в криптовалути като Биткойн и етер.
Ласри каза:
Не бих казал, че Биткойн е напълно спекулативен, но донякъде е. Това е около 1% и аз инвестирах в BTC преди няколко години. Купих много повече през последната година, когато вероятно средната му цена беше от $ 5 000 до $ 7 500.
Някои милиардери инвеститори като Майк Новограц от Galaxy Digital и основателят на PayPal Питър Тийл са отделили значителна част от нетната си стойност в крипто, и по-специално Новограц инвестира значителна част от личните си дялове в други големи криптовалути като EOS.
Цивински подчерта, че всеки инвеститор, който вярва, че BTC или криптовалутите като клас активи ще оцелее и има потенциал да записва подобни печалби в дългосрочен план, трябва да има най-малко един процент от своите дялове в крипто.
В последния месец се появиха надеждни решения за попечителство, като Coinbase Custody, но анализаторите очакват, че институционалните инвеститори ще се ангажират с анализ на пазарите на крипто поне три до шест месеца.
Борсово търгувани фондове на Биткойн (ETF), които инвеститорите очакват значително да подобрят ликвидността на цифровите валути, особено ако се окажат на щатските пазари, няма да пристигнат преди февруари 2019 г.
Като се вземат предвид всички тези фактори, както и предишните резултати на BTC през 2015 и 2017 г., икономистите смятат, че инвеститорите трябва да държат малка част от своите дялове в крипто като залог за устойчивостта и пазара, който все още е в зародиш.
Едно често срещано недоразумение, в което крипто инвеститорите на валутния пазар вярват е, че миналите изпълнения са гаранция за бъдеща оценка.
„Разбира се, трябва да помним, че както при всички останали активи, предишното представяне не е гаранция за бъдеща възвръщаемост. Може би криптовалутата напълно ще промени поведението си, но в момента пазарът не мисли, че ще го направи „, подчерта Цивински.
Следователно, очаквайки цената на токен да достигне 0,005 BTC, тъй като се е случило през декември 2017 г., е нелогично и ефективността на цифровите активи варира в зависимост от състоянието на пазара.
Киргизстан навлиза по-дълбоко в ерата на дигиталните финанси чрез ново сътрудничество с Binance, най-голямата борса за криптовалути в света.
Марк Занди, главен икономист в Moody’s Analytics, алармира за това, което според него може да се окаже бурен период за американската икономика.
Решението на Уорън Бъфет да предаде щафетата бележи края на една легендарна ера в корпоративна Америка, затваряйки 60-годишна глава, през която той превърна затруднена текстилна компания в една от най-ценните корпорации в света.
Неотдавнашното решение на американския президент Доналд Тръмп да награди най-големите притежатели на неговата лична криптовалута с ексклузивен достъп до вечеря в Белия дом предизвика остра критика от двете страни на политическия спектър, включително и сред републиканците.