Съветът за финансова стабилност на Украйна подкрепи концепцията за крипто регулациите, съобщи Тимур Хромаев, ръководител на Комисията за национални ценни книжа и фондови борси (SSMCS) в публикация във Facebook на 20-ти юли.
Според Хромаев концепцията включва разпознаване на криптокомпоненти и символи като финансови инструменти, установяването на ролята и функциите на държавните органи при регулирането на тези инструменти, в допълнение към участниците в лицензионните сделки и определянето на условията за оповестяване на информация.
Съветът за финансова стабилност се състои от управителя на Националната банка на Украйна, министъра на финансите, ръководителите на Комисията за национални ценни книжа и фондовите борси и Националната комисия за държавна регулация на пазарите на финансови услуги и управляващ директор на фонда за гарантиране на депозитите. Те имат за задача да откриват и свеждат до минимум рисковете за стабилността на националните финансови и банкови системи. Решенията на съвета са препоръчителни.
Хромаев коментира, че този ход е „важна първа стъпка в изграждането на консенсус между правителствените агенции и финансовите регулатори“. Ръководителят на НССМО добави, че рамката има за цел да осигури прозрачност и високо ниво на взаимодействие между „инвеститорите и участниците в крипто пазарът“.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.