След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.
След като бе отхвърлен поради опасения относно защитата на потребителите и етичните вратички, законопроектът бе възобновен чрез двупартиен компромис. Законодателите преразгледаха раздели относно политическото влияние и отчетността на емитента, като спечелиха достатъчно подкрепа, за да продължат напред.
Не всички законодатели са съгласни. Сенатор Елизабет Уорън продължава да се противопоставя, предупреждавайки, че законопроекта все още представлява риск за потребителите и финансовата стабилност.
Въпреки критиките, защитниците на криптовалутите наричат гласуването повратен момент. Сенатор Бил Хагърти твърди, че законодателството може да доведе до над $1 трилион в търсене на американски държавни ценни книжа и да подосигури ролята на долара в дигиталните плащания.
Поддръжниците му също така посочват потенциала да установи регулаторна сигурност за стабилните монети, обезпечени с фиатни валути. Индустриални групи като Chainlink и Cedar Innovation Foundation приветстваха напредъка като знак, че САЩ най-накрая се готвят да поемат водеща роля в политиката за дигиталните финанси.
Законопроектът сега се насочва към Камарата на представителите, където окончателният му вид ще бъде подложен на по-нататъшен контрол.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
Правителството на Обединеното кралство засилва надзора върху сектора на дигиталните активи, като обяви, че крипто платформите ще бъдат задължени да проследяват и докладват подробна информация за дейността на потребителите.
Българският парламент одобри нов закон, който официално въвежда регулации за криптоактиви, базирани на европейското законодателство.
Според информацията, Белият дом ускорява усилията си за регулиране на криптовалутите, като се очаква президентът Доналд Тръмп да подпише мащабен законодателен пакет за дигиталните активи преди лятната ваканция на Конгреса през август.