Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича "път към крипто корупция“.
Предложеното законодателство, известно като GENIUS Act, първоначално получи подкрепа от двете партии, но сега бързо губи подкрепа, тъй като се засилват опасенията за националната сигурност и регулаторните пропуски.
Уорън изтъкна избрана сделка с участието на World Liberty Financial (WLFI), фирма, която според информациите е свързана с президентa Доналд Тръмп, и MGX, компания със седалище в ОАЕ. Сделката е свързана с токен, фиксиран към долара, USD1, и масивна инвестиция от $2 милиарда, за която се твърди, че е свързана с Binance. От обявяването на споразумението USD1 отбеляза скок в активността и се изкачи в класацията, за да се превърне в една от най-популярните стабилни монети в света.
Уорън предупреди, че тази договореност може да обогати политически съюзници, заобикаляйки надзора. Тя призовава законодателите да не одобряват законопроект, който, по нейните думи, може да легитимира сенчести партньорства и слаб финансов контрол.
Отрицателната реакция изглежда да дава резултат – десет сенатори, включително бивши поддръжници, вече се оттеглиха от GENIUS Act, позовавайки се на неясните разпоредби за прилагане на законопроекта и излагането му на чуждестранно влияние.
В резултат на това WLFI спря плановете си да регистрира стабилната си монета на големите борси, позовавайки се на необходимостта от регулаторна яснота. Но с нарастващия политически натиск и несигурното бъдеще на законопроекта, проектът може да загуби инерция на пазара на стабилни монети, който вече е доминиран от гиганти като Tether.
Очакваше се скоро гласуване в Камарата на представителите, но с отпадането на подкрепата на Сената, законът GENIUS е в застой – заклещен между призивите за иновации в крипто сектора и опасенията от политически спекулации.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.
Дългоочакваният законопроект, целящ регулирането на стабилните монети, ще бъде гласуван в Сената през май, според Politico.
Правителството на Обединеното кралство представи нов пакет от предложени регулации за дигиталните активи, чиято цел е да се постигне баланс между технологичния напредък и по-силна защита срещу финансови злоупотреби.