Националната комисия по ценни книжа на Аржентина (CNV) финализира разпоредбите за доставчиците на услуги за виртуални активи (VASP).
Публикувани на 13 март, новите правила изискват от VASP да спазват строги мерки за регистрация, киберсигурност, съхранение на активи, предотвратяване на пране на пари и оповестяване на рискове. CNV подчерта, че тези правила имат за цел да повишат прозрачността, стабилността и защитата на потребителите в рамките на крипто екосистемата.
Според аржентинския данъчен адвокат Диего Фрага насоките налагат разделяне на средствата на компанията и на клиентите, годишни одити и месечно отчитане пред CNV. Регистрацията в регистъра на доставчиците на виртуални активи в страната (PSAV) е задължителна от 2024 г., а съгласно актуализираната рамка, компаниите, които не спазват изискванията, рискуват да им бъде отнета регистрацията или да им бъде законово блокирана дейността.
Крайните срокове за привеждане в съответствие са различни: Физическите лица, регистрирани в PSAV, трябва да изпълнят изискванията до 1 юли, базираните в Аржентина дружества – до 1 август, а регистрираните в чужбина юридически лица – до 1 септември. Председателят на CNV Роберто Е. Силва предупреди, че неспазването на изискванията ще доведе до забрана на дружествата да оперират в Аржентина.
Стремежът на Аржентина към по-строги правила за криптовалутите започна през 2023 г., когато CNV въведе изисквания за регистрация и включи крипто емитентите в законите за ценните книжа. Тази регулаторна промяна съвпадна с рязкото приемане на крипто, предизвикано до голяма степен от бързото обезценяване на аржентинското песо.
Към средата на 2024 г. много аржентинци се насочиха към стабилни монети като USDТ на Tether като хедж срещу инфлацията. Доклад на Chainalysis от октомври 2024 г. установи, че Аржентина е изпреварила Бразилия като водеща латиноамериканска държава по приток на криптовалути, като между юли 2023 г. и юни 2024 г. транзакциите са оценени на $91 милиарда.
Въпреки противоречията, като например скандала с меме монетата LIBRA, в който бе замесен президентът Хавиер Милей – който публично подкрепи токена, преди стойността му да се срине – крипто приема в Аржентина продължава да нараства.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.