Русия, която е подложена на засилени финансови санкции, предпазливо тества възможностите за регулирани крипто инвестиции.
Централната банка предложи тригодишна пилотна програма, която ще предостави на избрана група богати инвеститори достъп до търговия с Биткойн. Въпреки че това бележи промяна в политиката, властите продължават да са предпазливи по отношение на пълното възприемане на дигиталните активи.
За разлика от широкообхватните усилия за легализация, тази инициатива строго ограничава участието на лица със значителни финансови авоари, гарантирайки, че само опитни инвеститори ще се занимават с криптовалути. Длъжностните лица подчертават, че това е просто експеримент за оценка на това как дигиталните активи могат да се впишат във финансовата система на Русия, а не стъпка към масово приемане.
Въпреки този ход ограниченията върху крипто плащанията остават твърдо в сила. Биткойн и други дигитални валути са забранени за ежедневни транзакции от 2021 г. съгласно закона „За дигиталните финансови активи“. Въпреки че физическите лица не могат да използват криптовалути за ежедневни покупки, Русия все повече проучва ролята им в международната търговия, особено в отговор на западните санкции.
През последните години руските власти демонстрират по-голяма отвореност към трансграничните разплащания в дигитални валути. В края на 2024 г. Министерството на финансите потвърди, че криптовалутите са били тествани във външната търговия съгласно новосъздадена регулаторна рамка. Това предполага нарастващ интерес към използването на блокчейн технологията за глобални транзакции, като същевременно вътрешната употреба остава строго контролирана.
Освен това има признаци, че корпоративното крипто участие. В предложението се намеква, че на определени предприятия ще се позволи да инвестират в дигитални активи в регулирана рамка. Ако бъде одобрено, това би могло да позиционира руските компании да следват стратегията на дружества като Strategy и Tesla, които са включили Биткойн в своите финансови резерви. Въпреки че пълномащабното приемане остава далечно, подходът на Русия сигнализира за промяна към контролирано интегриране на криптовалутите в икономическия й пейзаж.
Конгресът продължава работата си по два конкурентни законопроекта за стабилните монети, като Белият дом сигнализира за подкрепата на единия за сметка на другия.
След създаването на Стратегическия резерв за Биткойн (SBR) от президента Доналд Тръмп, Дейвид Сакс получи задачата да ръководи екип, който да проучи възможностите за закупуване на BTC от държавата.
GameStop предприема смел ход, включвайки Биткойн в своята финансова стратегия.
Някои пазарни експерти прогнозират, че Биткойн може да се издигне до нов исторически връх от $110,000, преди да се сблъска със значителни отстъпления.