Щатският долар е изправен пред все по-големи предизвикателства в условията на многополюсния валутен пейзаж.
Тъй като глобалните съперници се стремят да отслабят господстващото му положение като резервна валута, доларът е подложен на натиск и от агресивната тарифна политика на Доналд Тръмп. Тези търговски напрежения ускоряват отдръпването от долара, подхранвайки продължаващия му спад.
Миналата седмица индексът на щатския долар (DXY) се понижи с 3.5%, което е вторият му най-голям седмичен спад от 2020 г. насам, по данни на Kobeissi Letter. Този спад бележи третото поредно месечно понижение на индекса, отразявайки постоянния натиск върху американската валута.
Съществен фактор за този спад е неотдавнашният подем на еврото. Европейската валута поскъпна с 4.7% спрямо долара – най-силният ѝ ръст от 2009 г. насам, тъй като инвеститорите се отдалечават от щатския долар на фона на опасенията от ескалиращите търговски конфликти. Анализаторите предполагат, че структурните промени в Европа и възобновеното доверие на инвеститорите са причина за тази промяна.
Реториката на Тръмп за търговската война доведе до контрамерки от страна на други държави, изостряйки затрудненията за долара. Финансови институции, включително Deutsche Bank, предупредиха, че продължителната слабост може да застраши позицията на долара като световна резервна валута. В условията на глобални икономически промени и засилване на търговските спорове траекторията на водещата валута остава несигурна.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.
Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.
На заседанието си на 7 май 2025 г. Федералният резерв остави лихвения процент без промяна на ниво 4.25% до 4.50%, което е четвъртото поредно решение за запазване на лихвените проценти.