Американски прокурори разкриха, че сривът на криптовалутите TerraUSD и Luna на Terraform Labs може да е засегнал над един милион физически и юридически лица по целия свят.
В съдебно досие, представено в понеделник, изпълняващият длъжността прокурор на САЩ Даниел Гитнър описа мащаба на предполагаемата измама като зашеметяващ, като оцени броя на жертвите на стотици хиляди, а потенциално може да надхвърли един милион.
Прокурорите твърдят, че бившият главен изпълнителен директор на Terraform Labs До Куон е организирал екосистемата Terra на основата на измама, като е използвал подвеждащи тактики, за да представи проекта като легитимна и стабилна финансова платформа. Съобщава се, че сривът на TerraUSD и Luna е довел до загуби за инвеститорите, надхвърлящи 440 милиарда.
Поради огромния брой потенциални жертви прокурорите сметнаха, че е невъзможно да уведомят всяка засегната страна поотделно. Вместо това те поискаха от съда разрешение да публикуват публични съобщения онлайн, за да информират жертвите за техните права и за текущите производства.
Срещу До Куон, който беше екстрадиран от Черна гора в Съединените щати миналата седмица, са повдигнати редица обвинения в престъпления, включително измами с ценни книжа, телеграфни измами, стокови измами, заговор за пране на пари и др. Ако бъде признат за виновен по всички обвинения, той може да получи максимална присъда от 130 години затвор.
По време на явяването си в съда в Ню Йорк миналата седмица Куон не се призна за виновен. Следващото му изслушване е насрочено за 8 януари, когато се разгръща съдебният процес по едно от най-големите досега дела за предполагаеми измами с криптовалути.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.