Крипто адвокатът и защитник на XRP Джон Дийтън отправи предупреждение към инвеститорите относно нарастващото разпространение на измамите, насочени към индустрията на дигиталните активи.
Подчертавайки нарастващите умения на киберпрестъпниците, Дийтън предупреди, че частните портфейли и сметките в крипто борси са основни мишени.
В подробна тема в платформата на социалната медия X, Дийтън подчерта значението на бдителността. Той посъветва потребителите да избягват да кликат върху подозрителни връзки, винаги да включват двуфакторна автентикация (2FA) за допълнителна сигурност и никога да не споделят чувствителна информация като пароли или сийд фрази. Дийтън също така се противопостави на схващането, че жертвите на подобни измами са виновни, като подчерта, че никой не заслужава да загуби трудно спечелените си пари заради измама.
Дийтън разказа за близък сблъсък с измамници, които проникнали в неговата WiFi мрежа. Те му изпратили фалшив имейл, представили се за неговата крипто борса и дори се представили за служители на службата за обслужване на клиенти, за да го принудят да сподели идентификационните данни на сметката си. Измамният имейл твърдял, че трябва да възстанови паролата си, но Дийтън бързо разпознал измамата.
Пробивът обхванал и бизнес мрежата му, създавайки допълнителни уязвимости. Няколко месеца по-късно SIM картата и акаунтите на Дийтън в социалните мрежи също бяха хакнати, което подчертава постоянството и сложността на тези атаки.
Опитът на Дийтън служи като напомняне за важността на киберсигурността в крипто пространството, като призовава инвеститорите да останат бдителни и проактивни в защитата на своите активи.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.