Китай се подготвя за 2025 г. с най-експанзивния си фискален план, като увеличава бюджетния дефицит до рекордните 4% от БВП, за да противодейства на вътрешните предизвикателства и надигащото се търговско напрежение със САЩ.
Този агресивен ход, който се очаква да инжектира 1.3 трилиона юана ($179.4 милиарда) в икономиката чрез специални емисии облигации, отразява фокуса на Пекин върху стабилизирането на растежа на фона на забавящата се инерция.
Икономиката е изправена пред нарастващ натиск от кризата с недвижимите имоти, дълговете на местните власти и отслабващите потребителски разходи. Дори износът, който е ключова силна страна, е изложен на риск, тъй като потенциалното завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом съживява опасенията за строги търговски мита върху китайските стоки, което може да намали милиарди приходи от износ.
Въпреки тези предизвикателства Китай си поставя за цел да постигне 5% ръст на БВП за 2025 г., давайки приоритет на стабилността пред агресивната експанзия. Китайската народна банка също сигнализира за преминаване към по-хлабава парична политика с потенциални понижения на лихвените проценти и вливане на ликвидност. Въпреки че тези мерки целят да предотвратят по-нататъшно икономическо забавяне, нарастващите нива на дълга и глобалната несигурност ще поставят на изпитание стратегията на Пекин през следващата година.
Анализаторите предупреждават, че този фискален тласък има своята цена, тъй като дълговото бреме на Китай вече достига безпрецедентни нива. Заемите на домакинствата, предприятията и правителството нараснаха рязко през последните години, което подхранва опасенията за дългосрочната финансова стабилност.
Въпреки това Пекин изглежда е готов да поеме риска, залагайки, че комбинацията от фискални и парични инструменти ще поддържа растежа и ще предпази икономиката от ескалиращия глобален и вътрешен натиск.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.