Джером Пауъл и Федералният резерв са изправени пред значителен натиск от страна на пазара, като инвеститорите залагат на предстоящо намаляване на лихвените проценти след последните доклади за инфлацията.
Въпреки това Пауъл се движи в неспокойни води, осъзнавайки, че облекчаването на лихвите сега може отново да разпали инфлационния натиск, който все още тлее под повърхността.
Данните за ноемврийската инфлация показаха леко повишение до 2.7%, като базисната инфлация остана упорита на ниво от 3.3% за четвърти пореден месец. Въпреки че предпочитаният от Фед измерител на инфлацията – индексът на разходите за лично потребление (PCE) – се доближава до целевото равнище от 2%, съществуват все още предизвикателства, особено при разходите за жилища, които са основен двигател на по-високата инфлация. Въпреки че се появиха някои признаци на облекчение при разходите за жилища, инфлацията не е близо до това да бъде напълно овладяна.
Друга сериозна грижа е пазарът на труда. Безработицата остава исторически ниска, а заплатите непрекъснато се покачват, което създава допълнителен инфлационен натиск, тъй като предприятията прехвърлят по-високите разходи за труд. Разходите за услуги, с изключение на жилищата и енергията, продължават да нарастват, което тласка инфлацията над зоната на комфорт на Фед.
В допълнение към тези вътрешни опасения политиките на бившия президент Доналд Тръмп, като например предложените мита и намаляване на данъците, увеличават несигурността. По-специално тарифите биха могли да доведат до повишаване на цените, което да изостри инфлацията. Макар че някои икономисти смятат, че тези стъпки биха могли да бъдат краткосрочни, потенциалът за по-дългосрочни инфлационни ефекти се очертава голям.
Предизвикателството се усложнява и от публичните изявления на Пауъл, които доведоха до пазарни очаквания за намаляване на лихвените проценти въпреки липсата на ясна обосновка от данните. Пауъл трябва да възстанови очакванията, като напомни на инвеститорите, че решенията за лихвените проценти ще зависят от икономическите показатели, а не от спекулации.
При положение че фондовият пазар показва признаци на надценяване и инфлационните рискове все още са преобладаващи, Пауъл е изправен пред труден избор. Запазването на стабилни лихвени проценти е най-разумният ход, за да не се застраши постигнатият икономически напредък. Основната мисия на Фед остава контролът върху инфлацията и всяко намаляване на лихвите в този момент може да доведе до риск от унищожаване на трудно извоюваните печалби. Фокусът на Пауъл трябва да остане върху дългосрочното икономическо здраве, дори ако това осуети краткосрочните пазарни очаквания.
Binance пусна нови опции за кредитиране за нова серия алткойни, като добави Hyperlane, SIGN, Initia, KERNEL и WalletConnect към своята VIP Loan платформа.
Федералният съд в Тексас блокира Министерството на финансите на САЩ да наложи отново санкции срещу Tornado Cash, с което сложи край на дългогодишна правна сага.
Amazon предизвика кратка политическа полемика, след като обмисли идеята да покаже на купувачите как митата се отразяват на цените на продуктите – ход, който бързо предизвика остра реакция от страна на екипа на президента Тръмп.
Американската икономика се сблъска с трудности в началото на 2025 г., отбелязвайки спад от 0.3% на годишна база в БВП, което е в рязък контраст с растежа в края на 2024 г.