Питър Шиф, икономист, известен с критиките си към Биткойн, наскоро предупреди, че поскъпването на криптовалутата може да дестабилизира американския долар.
Той смята, че правителствената намеса, като например закупуването на Биткойн от САЩ с новонапечатани долари, може да надуе паричното предлагане и да създаде икономически балон, който да подкопае доверието във водещата валута. Шиф твърди, че неотдавнашният скок на BTC се дължи повече на политическо влияние, отколкото на пазарно търсене, и се опасява, че широкомащабното приемане от страна на правителството може да отслаби позициите на долара на глобалната сцена.
За разлика от него председателят на Федералния резерв Джером Пауъл разглежда Биткойн по-скоро като спекулативен актив, подобно на златото, отколкото като пряк конкурент на щатския долар. Той наблегна на ролята на криптовалутата като средство за хеджиране на инфлацията, аналогично на благородния метал.
Шиф също така разкритикува предложението на бившия президент Тръмп за национален резерв за Биткойн, отправяйки предупреждение, че купуването на големи количества BTC може да отклони вниманието от традиционните активи като златото и да дестабилизира долара. Шиф смята, че продажбата на златните резерви на САЩ за финансиране на покупките на дигиталния актив може да доведе до финансова криза и да отслаби господстващото положение на долара.
Опасенията на Шиф се засилват от нарастващия натиск от страна на държавите от БРИКС да намалят зависимостта си от долара. Ако това се окаже успешно, то би могло да подкопае още повече доверието в долара, особено ако се съчетае с плана на Тръмп за резерв в Биткойн.
Главният изпълнителен директор на Galaxy Digital Майк Новограц поднови дългогодишната си вражда с икономиста и привърженик на златото Питър Шиф, след като последният за пореден път разкритикува Биткойн.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.