Джим Креймър, водещ на предаването "Mad Money" по CNBC, отбеляза нарастващите рискове за американските акции с напредването на годината, акцентирайки върху очакванията на инвеститорите за намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв.
Макар че инструментът FedWatch на CME Group отчита 73.8% вероятност за понижение до диапазона 4.25%-4.50% през декември, Креймър призова за предпазливост, предупреждавайки, че подобни предположения може да са прекалено оптимистични. Той смята, че сегашната увереност на пазара в тези потенциални намаления може да доведе до значителна волатилност, ако Фед задържи лихвите стабилни или сигнализира за по-предпазлив подход.
Креймър посочи и по-широкия въпрос за успокоението на пазара след последните силни резултати. Той отбеляза, че S&P 500 се е покачил до рекордно високи стойности, подхранван от оптимизма по отношение на предишните намаления на лихвите от страна на Фед и очакванията за продължаваща икономическа устойчивост.
Въпреки това предстоящите отчети, включително данните за работните места в петък и индексът на потребителските цени (CPI) през следващата седмица, могат да се окажат решаващи. И двата показателя имат потенциала да поставят под въпрос сегашната картина и да предизвикат резки, макар и кратки разпродажби, каквито се наблюдаваха по-рано тази година.
Критиките към подхода на Фед продължават, като някои анализатори твърдят, че намаляването на лихвените проценти от страна на централната банка може да бъде преждевременно и да породи риск от подхранване на бъдеща инфлация. Креймър повтори тези опасения, посочвайки необходимостта от по-ясни данни преди по-нататъшното облекчаване на паричната политика.
Ако показанията за инфлацията надхвърлят очакванията или ако засилването на пазара на труда продължи, аргументите за допълнително намаляване на лихвените проценти могат да отслабнат, което може да забави промените в политиката и да разтревожи инвеститорите, разчитащи на по-нататъшна подкрепа.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.
През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.
Крипто борсата Bullish, подкрепена от инвеститора милиардер Питър Тийл, официално подаде заявление за първично публично предлагане (IPO), с което направи важна стъпка към навлизане на публичните пазари.