Английската централна банка (BoE) алармира за ескалиращите търговски ограничения, като предупреди, че те представляват значителен риск за глобалната икономическа стабилност и инфлацията.
Тези бариери водят до повишаване на разходите за заеми за домакинствата и предприятията, като увеличават натиска върху и без това нестабилните финансови пазари.
От BoE подчертаха тревожния спад в международното финансово сътрудничество, който според тях може да отслаби способността на глобалната система да се справя с бъдещи кризи. Управителят Андрю Бейли наблегна на нарастващата заплаха от икономическа фрагментация, особено за Обединеното кралство – страна, силно зависима от търговията.
Въпреки че банките и домакинствата засега остават стабилни, докладът посочва уязвими места като нарастващия публичен дълг и непредсказуемите пазари.
Появи се и напрежение между правителството и BoE по отношение на регулирането. Министърът на финансите Рейчъл Рийвс обвини централната банка, че задушава растежа, но Бейли отхвърли това, настоявайки, че финансовата стабилност е от съществено значение. Все пак BoE планира да намали честотата на стрес тестовете за банките от 2025 г. нататък.
Докладът също така предупреждава за пазарна волатилност, подхранвана от търговската несигурност и опасенията за инфлацията. Хедж фондовете и небанковите финансови субекти бяха определени като потенциални слаби места, като рискът от внезапни разпродажби на активи ще засили нестабилността. Въпреки тези предизвикателства банките в Обединеното кралство са добре капитализирани и подготвени да се справят с шокове, подкрепени от стратегически корекции в надзора.
От 2022 г. насам Китай активно популяризира юана като основна валута за търговия между страните от БРИКС, възползвайки се от геополитическите раздори – особено след като западните санкции засегнаха Русия.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.