Дълго време щатският долар е доминиращата световна резервна валута, но през последните години няколко държави прилагат стратегии за намаляване на зависимостта си от него.
Това движение, известно като дедоларизация, е продиктувано от желанието да се увеличи икономическата независимост чрез диверсифициране на валутните резерви и участие в търговията с алтернативни валути.
Различни държави са водещи в това отдръпване от долара. Сред най-забележителните са страните от БРИКС – Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, както и членовете на АСЕАН като Сингапур, Малайзия и Тайланд.
По-специално Китай, Бразилия и Аржентина все по-често използват китайския юан за търговия, което допълнително оспорва господството на долара. Регионът на АСЕАН също предприе стъпки за намаляване на зависимостта от долара, по-специално с въвеждането на система за плащане с QR код през 2023 г., която намалява разходите по трансакциите с 30%. Тази инициатива има за цел да предпази от санкции и да засили финансовата устойчивост на региона.
Други държави като Саудитска Арабия, Турция, Венецуела, Иран и няколко африкански държави като Гана и Боливия също приеха тенденцията за дедоларизация, като намериха начини да намалят експозицията си към щатския долар в търговията и финансите.
Тази промяна обаче не е лишена от предизвикателства. Една от основните пречки е да се гарантира, че алтернативните валути ще получат достатъчно доверие и стабилност. Ако тези валути не се окажат толкова надеждни, колкото щатския долар, това може да доведе до загуба на доверие, да наруши финансовите трансакции и да предизвика икономическа нестабилност.
Джойс Чанг, ръководител на отдела за глобални изследвания в J.P. Morgan, подчерта, че господстващото положение на долара се поддържа от дълбоките капиталови пазари, правната инфраструктура и стабилната финансова система, които допринасят за глобалната му позиция.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.