Икономиката на Русия се бори със сериозни предизвикателства, тъй като рублата пада до най-ниската си стойност от повече от две години, като наскоро достигна 114 спрямо щатския долар.
В отговор Централната банка на Русия (ЦБР) спря покупките на чуждестранна валута до края на 2024 г., като временно вдигна рублата до 110. Президентът Владимир Путин омаловажи кризата, цитирайки сезонни фактори, нестабилност на цените на петрола и бюджетен натиск. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков повтори това мнение, твърдейки, че заплатите в рубли предпазват обикновените руснаци от значително влияние.
Въпреки тези уверения, експертите предупреждават за влошаване на инфлацията и икономическа стагнация. С лихвени проценти от 21%, ЦБР се бори да овладее инфлацията, която достигна 8.5% през октомври, повишавайки цените на основни стоки като масло и картофи. Междувременно новите санкции на САЩ, насочени срещу Gazprombank, третата по големина банка в Русия, допълнително изолираха икономиката чрез ограничаване на транзакциите, свързани с енергията, включващи американски институции.
Фокусираните във войната разходи на правителството продължават да натоварват ресурсите, давайки приоритет на военното производство пред потребителските стоки. Докато Путин отрича компромис, растящите производствени разходи и стагнацията на заплатите разказват различна история. Недостигът на работна ръка и нарушените вериги за доставки усложняват напрежението, оставяйки по-широката икономика под огромен натиск.
МВФ прогнозира, че БВП на Русия ще нарасне с 3.6% тази година, движен от износа на петрол и газ, но предупреждава за рязко забавяне до 1.3% през 2025 г., тъй като вътрешното потребление и инвестициите намаляват. Инфлацията подкопава покупателната способност, а активността на черния пазар нараства, отразявайки нарастващата финансова нестабилност. Дори при временна стабилизация на рублата, по-дълбоките структурни проблеми предполагат продължаващи затруднения.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.