Хонконг въвежда данъчни облекчения върху крипто инвестициите за физически лица с висока нетна стойност, хедж фондове и компании за дялово участие, за да привлече глобален капитал и да засили позицията си на център за криптовалути в Азия.
Този ход идва в момент, когато САЩ, под ръководството на Доналд Тръмп, обмислят подобни политики за стимулиране на криптоиндустрията.
Правителството на Хонконг има за цел да създаде благоприятна среда за инвеститорите, с акцент върху фамилните бизнеси, които все по-често се насочват към дигитални валути. Тези промени са част от по-широките усилия за превръщането на Хонконг в глобален финансов и крипто център, като Патрик Ип от Deloitte China подчерта яснотата, която тези мерки ще осигурят на инвеститорите.
Тъй като други държави като Италия също коригират данъчните си ставки за криптовалути, Хонконг разширява освобождаванията, за да включи частни кредити и въглеродни кредити, като същевременно провежда консултации за по-нататъшно усъвършенстване на предложението. Градът се позиционира като водещ офшорен финансов център, особено след като богатите китайски инвеститори преместват активите си в чужбина поради по-строгите вътрешни политики.
С фирми като Circle, които обмислят разширяване на дейността си в Хонконг, градът се стреми да се конкурира с утвърдени центрове като Сингапур и Люксембург.
Експертите смятат, че тези данъчни реформи ще превърнат Хонконг в топ дестинация за крипто фондове, като потенциално ще надмине Швейцария като световен лидер в управлението на богатството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.