Джон Дийтън, реномиран адвокат, известен със застъпничеството си по делото за XRP, изрази загриженост относно очевидната близост между председателя на SEC Гари Генслер и основателя на FTX Сам Банкман-Фрийд .
Забележките му бяха направени след съобщението на SEC за рекордна година по отношение на санкциите при принудителното изпълнение за финансовата 2024 г.
В неотдавнашна публикация в X Дийтън взе на прицел частните срещи на Генслер с Банкман-Фрийд, като ги противопостави на отказа на SEC да предостави подобни срещи на големи крипто фигури в САЩ, включително на главния изпълнителен директор на Coinbase Брайън Армстронг и основателя на Kraken Джеси Пауъл.
Дийтън предположи, че подобни действия отразяват обезпокоителна пристрастност в SEC и обвини агенцията, че проявява благосклонност към основателя на FTX.
Допълнително подхранвайки критиката си, Дийтън изтъкна, че значителните политически дарения на Банкман-Фрийд, възлизащи на $10 милиона, може да са изиграли роля за достъпа му до регулаторните дискусии.
Адвокатът намекна, че тези финансови вноски биха могли да повлияят на благоприятното третиране на FTX от страна на SEC, особено в контраст с по-строгата позиция, предприета срещу базираните в САЩ крипто компании.
Коментарите на Дийтън идват в момент, когато Генслер обяви, че ще се оттегли от ролята си на председател на SEC на 20 януари 2025 г., което съвпада с очакваното встъпване в длъжност на Доналд Тръмп като 47-ия президент на САЩ.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.