Според служител на Министерството на финансите Обединеното кралство ще представи нова регулаторна рамка за крипто активите в началото на следващата година.
Това се случва след забавяния, които отложиха по-ранни планове за крипто регулациите, които първоначално се очакваха през лятото на миналата година, но бяха изместени от общите избори и смяната на правителството. След като Лейбъристката партия вече е на власт под ръководството на Кийр Стармър, дългоочакваните регулации са предвидени за публикуване през 2025 г.
Очаква се предстоящите регламенти да засегнат редица теми, включително стабилни монети, услуги за стейкинг и самите криптовалути. Министърът на икономиката Тулип Сидик обясни, че консолидирането на тези области в една рамка ще опрости процеса.
Забележително е, че стабилните монети, поради уникалните си случаи на употреба, няма да попадат в обхвата на традиционното регулиране на платежните услуги. Сиддик също така подчерта, че правителството цели да разреши неяснотите около стейкинг услугите, които защитниците на крипто се надяват да избегнат класифицирането им като „колективни инвестиционни схеми“, което би наложило допълнителни ограничения.
Въпреки предишните усилия за позициониране на Обединеното кралство като благоприятстващ крипто център, регулаторната среда в страната се разглежда като все по-предизвикателна, главно поради независимата роля на Органа за финансово поведение.
Междувременно регламентът MiCA на Европейския съюз трябва да бъде напълно приложен до края на годината, а с очакваната по-прокрипто позиция на САЩ при администрацията на Тръмп, Обединеното кралство рискува да загуби привлекателността си за световната крипто индустрия. Освен това през септември бе представен първият ход на лейбъристкото правителство по отношение на регулирането на криптовалутите – законопроект, насочен към изясняване на правния статут на NFT и крипто активите.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.