Предложените от Доналд Тръмп мита в размер от 10 до 20 % върху целия внос и до 100% върху китайските стоки са в състояние да доведат до сътресения в икономиката на САЩ до 2026 г., предупреждава Сет Карпентър, главен глобален икономист на Morgan Stanley.
Тези мита могат да доведат до по-висока инфлация, забавяне на растежа и значително повишаване на цените в отрасли като електроника, автомобили, машини и търговия на дребно. Компаниите няма да поемат допълнителните разходи, а ще ги прехвърлят върху потребителите, което ще доведе до повишаване на цените във всички сектори. Дори постепенното въвеждане на тези мита ще доведе до напрежение в икономиката с течение на времето, прогнозира Карпентър, като най-сериозното въздействие ще се прояви до 2026 г.
Отраслите, които са доста зависими от вноса, например технологичните гиганти като Apple и Microsoft, ще усетят натиска, което ще доведе до потенциални съкращения и забавяне на производствените цикли. Освен това предложените от Тръмп мита върху китайските стоки, в комбинация със съществуващите мита от администрацията на Байдън, могат да опустошат сектори като автомобилната индустрия, където вече са въведени мита върху електромобилите.
В резултат на това инфлацията вероятно отново ще се покачи, отменяйки напредъка, постигнат от Федералния резерв в стабилизирането на икономиката. Бен Емънс, основател на FedWatch Advisors, предупреждава, че по-високата инфлация може дори да накара пазарите да премахнат възможността за намаляване на лихвените проценти до 2025 г.
В отговор на митата Китай разширява глобалното си влияние, като президентът Си Дзинпин активно настоява за свободна търговия на световни срещи на върха като Г-20 и АПЕК. Си позиционира Китай като стабилизираща сила в международната търговия, призовавайки другите държави да не следват протекционистичния пример на Тръмп. Китай също така укрепва икономическите си връзки в Южна Америка, като инвестира в инфраструктурни проекти като пристанище в Перу на стойност $1.3 милиарда и изгражда по-тесни отношения с Мексико и Аржентина. Тези стъпки се разглеждат като усилия за смекчаване на удара от американските мита и осигуряване на алтернативни търговски маршрути.
Въпреки че тарифите на Тръмп може да се харесат на неговата база, те рискуват да отблъснат ключови групи избиратели в колебаещите се щати, особено като се има предвид, че повишаването на цените и потенциалната загуба на работни места могат да компенсират всички възприемани ползи. Съюзниците на САЩ, сред които Канада, Австралия и Обединеното кралство, се оказват заклещени между САЩ и Китай, като всеки от тях се ориентира в геополитическите последици от политиката на Тръмп.
Последствията могат не само да обтегнат международните отношения, но и да засегнат националните индустрии, което ще доведе до непредвидени последици, тъй като тарифният план на Тръмп се сблъсква с динамиката на световната търговия.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.