Bitwise Asset Management разкри, че крипто индексният фонд Bitwise 10 (BITW) ще се превърне в борсово търгуван продукт (ETP), след като NYSE Arca подаде заявление за листване.
Този ход ще доближи фонда, който в момента оперира на OTCQX Best Market, до целта му да предложи на инвеститорите по-ефективен начин за придобиване на експозиция към криптовалути.
Хънтър Хорсли, главен изпълнителен директор на Bitwise, подчерта, че ETP са оптимално средство за предоставяне на експозиция към криптовалути, изтъквайки многобройните предимства, които преходът ще донесе, включително по-добра регулаторна защита, по-голяма ликвидност и механизъм за арбитраж. Очаква се тези промени да приведат цената на търгуване на фонда в по-близко съответствие с неговата нетна стойност на активa (NAV), осигурявайки на инвеститорите по-добър достъп.
Мат Хуган, главен инвестиционен директор на Bitwise, посочи, че от създаването си през 2017 г. компанията се е фокусирала върху опростяването на възможностите за инвестиране в криптовалути. BITW бе първият фонд, който предлагаше изчерпателен индекс на 10-те най-големи крипто актива, и продължава да е водещ в това пространство.
Първоначално стартирал през ноември 2017 г., BITW проследява десетте най-големи криптовалути по пазарна капитализация, като активите му се състоят предимно от Биткойн и Етериум.
Към 31 октомври 2024 г. портфейлът на фонда включва разнообразни активи като Solana, XRP и Cardano. Фондът става публично търгувано дружество през декември 2020 г. и се регистрира в Комисията по ценните книжа и борсите през април 2021 г.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.