Индексът на държавните облигации на Русия (RGBI) се понижи до нива, които не са наблюдавани от началото на западните санкции, свързани с войната в Украйна, което свидетелства за потенциални бъдещи икономически проблеми.
Наскоро RGBI спадна до 96.330 рубли, отразявайки нарастващата липса на доверие у инвеститорите. Със засилването на търсенето на по-висока доходност се очаква разходите за заеми на правителството да се увеличат, което вероятно ще доведе до бюджетни съкращения или повишаване на данъците, а това ще увеличи натиска върху и без това затруднената икономика.
Руските банки, които традиционно са основните купувачи на държавен дълг, също стават все по-предпазливи по отношение на покупката на допълнителни облигации. Анализаторите предупреждават, че тази динамика може да доведе до цикъл, при който фискалната политика на правителството по невнимание ще доведе до затягане на паричните условия, което може да забави икономиката.
Някои експерти дори предполагат, че ако разходите по заемите станат прекомерно високи, Русия може да прибегне до политика на финансова репресия, за да контролира изтичането на капитали и да управлява инфлацията.
Разпродажбата на облигации се случва на фона на по-широко икономическо напрежение, тъй като руските търговски центрове са изправени пред значителни предизвикателства, свързани с дълга. Съюзът на търговските центрове (STT) посочи, че почти половината от руските търговски центрове се борят със задължения, като заемите с плаващ лихвен процент ги правят особено уязвими към повишаване на лихвите. Марина Малахатко от CORE.XP прогнозира, че до 2025 г. поне 200 търговски центъра могат да бъдат изправени пред фалит, като някои собственици вече се опитват да продадат имотите си.
Обслужването на дълга се превърна в особено предизвикателство, след като Централната банка на Русия повиши лихвените проценти до 21% – най-високите от две десетилетия насам. Наред с това Кремъл увеличи данъците, за да финансира разходите си за отбрана, като се очаква разходите за национална отбрана да нараснат до $120 милиарда през тази година. В средата на 2024 г. президентът Путин одобри данъчен пакет на стойност приблизително $30 милиарда, насочен както към работниците, така и към корпорациите, за да се поддържа финансирането на военните операции в Украйна.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.