Основните световни икономически съюзи активно намаляват зависимостта си от щатския долар, като създават свои собствени платежни мрежи.
Това движение за „дедоларизация“, ръководено от организации като БРИКС, ASEAN, Шанхайската организация за сътрудничество (SCO) и Общността на независимите държави (CIS), създава нови системи за насърчаване на търговията в местни валути.
Тези инициативи имат за цел да променят глобалния финансов пейзаж с иновативни решения за разплащане. В китайската мрежа CIPS, която сега свързва над 1,300 банки по света, се наблюдава 50% ръст на транзакциите през 2022 г., последвано от 25% увеличение в началото на 2023 г. Картите UnionPay, които се приемат в 180 държави, надминаха по брой Visa и Mastercard, подкрепяйки стремежа на Китай да увеличи транзакциите в юани, които сега представляват почти половината от световната му търговия.
По подобен начин Русия намали доларовите си резерви със $101 милиарда и стартира системата SPFS, която ще замени SWIFT. Към средата на 2023 г. 70% от руско-китайската търговия се извършва в юани, което подчертава промяната във финансовата независимост. Системата MIR, използвана от 13.9 милиона руснаци, подкрепя тези усилия, като през последната година плащанията в рубли нараснаха от 10% на 40%.
Индия също предприе стъпки, откривайки сметки в рупии за банки от 20 държави, като по този начин маркира своя собствен път към дедоларизация. Споразуменията с ОАЕ и Саудитска Арабия допълнително интегрират рупията и дирхама в регионалната търговия, особено на енергийните пазари. В Южна Америка партньорството на Бразилия с Китай доведе до откриването на първата й клирингова банка за юани през 2023 г., като резервите в юани вече надхвърлят тези в евро.
Системата за разплащания с QR кодове на ASEAN, стартирала през септември 2023 г., намалява разходите по транзакциите с 30% в страните членки, а ръстът на производството в Камбоджа, търговските споразумения в местна валута в Индонезия и развитието на финансовата инфраструктура в Тайланд индикират тенденция към укрепване на местните валути.
Тъй като повишаването на лихвените проценти от страна на Федералния резерв увеличава натиска за погасяване на задълженията, развиващите се страни са мотивирани да търсят алтернативи. Беларус и Армения например се обърнаха към руската SPFS и мрежите на CIS, намалявайки зависимостта си от западните системи.
Тенденцията на дедоларизация очевидно напредва и следващите години ще разкрият как тези промени се отразяват на глобалния финансов баланс.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.