Основните световни икономически съюзи активно намаляват зависимостта си от щатския долар, като създават свои собствени платежни мрежи.
Това движение за „дедоларизация“, ръководено от организации като БРИКС, ASEAN, Шанхайската организация за сътрудничество (SCO) и Общността на независимите държави (CIS), създава нови системи за насърчаване на търговията в местни валути.
Тези инициативи имат за цел да променят глобалния финансов пейзаж с иновативни решения за разплащане. В китайската мрежа CIPS, която сега свързва над 1,300 банки по света, се наблюдава 50% ръст на транзакциите през 2022 г., последвано от 25% увеличение в началото на 2023 г. Картите UnionPay, които се приемат в 180 държави, надминаха по брой Visa и Mastercard, подкрепяйки стремежа на Китай да увеличи транзакциите в юани, които сега представляват почти половината от световната му търговия.
По подобен начин Русия намали доларовите си резерви със $101 милиарда и стартира системата SPFS, която ще замени SWIFT. Към средата на 2023 г. 70% от руско-китайската търговия се извършва в юани, което подчертава промяната във финансовата независимост. Системата MIR, използвана от 13.9 милиона руснаци, подкрепя тези усилия, като през последната година плащанията в рубли нараснаха от 10% на 40%.
Индия също предприе стъпки, откривайки сметки в рупии за банки от 20 държави, като по този начин маркира своя собствен път към дедоларизация. Споразуменията с ОАЕ и Саудитска Арабия допълнително интегрират рупията и дирхама в регионалната търговия, особено на енергийните пазари. В Южна Америка партньорството на Бразилия с Китай доведе до откриването на първата й клирингова банка за юани през 2023 г., като резервите в юани вече надхвърлят тези в евро.
Системата за разплащания с QR кодове на ASEAN, стартирала през септември 2023 г., намалява разходите по транзакциите с 30% в страните членки, а ръстът на производството в Камбоджа, търговските споразумения в местна валута в Индонезия и развитието на финансовата инфраструктура в Тайланд индикират тенденция към укрепване на местните валути.
Тъй като повишаването на лихвените проценти от страна на Федералния резерв увеличава натиска за погасяване на задълженията, развиващите се страни са мотивирани да търсят алтернативи. Беларус и Армения например се обърнаха към руската SPFS и мрежите на CIS, намалявайки зависимостта си от западните системи.
Тенденцията на дедоларизация очевидно напредва и следващите години ще разкрият как тези промени се отразяват на глобалния финансов баланс.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.