Начало » Правителствата в ЕС оспорват правомощията на ЕЦБ за контрола на дигиталното евро

Правителствата в ЕС оспорват правомощията на ЕЦБ за контрола на дигиталното евро

29.10.2024 18:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Правителствата в ЕС оспорват правомощията на ЕЦБ за контрола на дигиталното евро

Между правителствата на държавите от Европейския съюз и Европейската централна банка (ЕЦБ) възникна борба за власт по отношение на контрола върху дигиталното евро.

Конфликтът се съсредоточава върху това кой ще определя ограниченията за количеството дигитална валута, което хората могат да държат в портфейли, подкрепяни от централните банки.

Тъй като ЕЦБ разработва дигиталното евро, за да се конкурира с американските гиганти в областта на разплащанията като Visa и Mastercard, големите държави от ЕС, особено Франция и Германия, твърдят, че централната банка е превишила правомощията си. Настоящият регламент предоставя на ЕЦБ изключителното правомощие да определя лимитите за портфейлите, което държавите членки оспорват, твърдейки, че последиците от дигиталното евро се простират отвъд паричната политика.

Възникват опасения за финансовата стабилност, тъй като високите лимити на портфейлите биха могли да накарат гражданите да изтеглят големи суми от традиционните банки по време на кризи, застрашавайки банковата система и нарушавайки индивидуалната финансова автономия. Докато ЕЦБ запазва ролята си в осигуряването на банковата стабилност, държавите членки се застъпват за законодателен надзор на контролните функции.

Предложените компромиси предполагат, че законодателите биха могли да определят параметрите на решенията на централната банка, но остават съмнения относно необходимостта от демократичен надзор. Този конфликт отразява по-широка преоценка на политическата спрямо централната банкова власт, случваща се в момент, когато над 100 централни банки по света проучват националните дигитални валути, вдъхновени от предложението на Facebook за Libra 2019. ЕЦБ разглежда дигиталното евро като изключително важно за намаляване на зависимостта на Европа от платежни услуги извън ЕС.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Финтех Новини

Беларус настоява да въведе дигиталната рубла, за да избегне глобалния финансов натиск

Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.

20.04.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Avalanche ще революционизира традиционните финанси, твърди експерт

Avalanche тихомълком се очертава като мощен претендент в еволюцията на финансовата инфраструктура, като потенциалът се простира отвъд крипто-ориентираните приложения.

14.04.2025 15:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

CBDC: ОАЕ обяви кога ще стартира своя дигитален дирхам

Обединените арабски емирства ще пуснат своя дигитален дирхам – дигитална валута на централната банка (CBDC).

31.03.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ripple с ново партньорство за революционизиране на трансграничните плащания

Ripple си осигури стратегическо партньорство с Chipper Cash за подобряване на трансграничните плащания в Африка, като използва блокчейна на Ripple и XRP за бързи и рентабилни транзакции.

27.03.2025 21:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.