Индийските регулаторни органи обмислят забрана на частните криптовалути като Биткойн и Етериум, подчертавайки предимствата на дигиталните валути на централните банки (CBDC).
Според доклади на The Hindustan Times ключови правителствени органи смятат, че CBDC могат да осигурят подобни предимства с по-малко рискове.
Длъжностните лица са изразили опасения, че рисковете, свързани с частните криптовалути, понастоящем надвишават ползите от тях. Тази перспектива съответства на одобрението на Индия на неотдавнашния синтезиран документ на Международния валутен фонд и Съвета за финансова стабилност, в който се препоръчва въвеждането на минимални регулаторни стандарти, позволяващи по-строги мерки, включително пълни забрани.
Управителят на РБИ Шактиканта Дас изтъкна потенциала на CBDC за засилване на финансовото приобщаване, като дигиталната рупия (e₹) вече е привлякла над 5 милиона потребители след пилотното си пускане в края на 2022 г. Държавната банка на Индия (SBI) също така провежда пилотни инициативи на CBDC в подкрепа на земеделските арендатори.
Позицията на Индия по отношение на криптовалутите се е развила значително след предупреждението на RBI от 2013 г. Решение на Върховния съд от март 2020 г. отмени забраната за крипто транзакции, което доведе до нови регулаторни предложения. Макар че криптовалутите не са законно платежно средство, те се класифицират като виртуални дигитални активи (VDA), подлежащи на облагане с 30% данък върху печалбата и 1% данък, удържан при източника (TDS), за транзакции над 10,000 индийски рупии (INR).
Правителството признава социалните ползи от блокчейн, но остава предпазливо по отношение на частните криптовалути. Плановете за разширяване на рамката на CBDC ще разчитат на наблюденията от пилотните проекти, като ясно се предпочита насърчаването на CBDC пред частните дигитални валути.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.