В рамките на мащабна операция полицията в Делхи, с помощта на Binance, конфискува над 100,000 USDT, свързани с измамна схема в Индия.
Тази операция, проведена на 15 октомври 2024 г., доведе до множество арести и разкри измама, прикрита под името „M/s Goldcoat Solar„.
Извършителите твърдят, че имат правителствено одобрение от Министерството на енергетиката на Индия за подкрепа на целта на страната за разширяване на капацитета на слънчевата енергия до 450 гигавата до 2030 г. Тази измама привлича многобройни инвеститори с обещания за висока възвръщаемост от това, което те вярват, че е легитимна национална инициатива.
За да повишат доверието в себе си, измамниците използвали социалните медии, като дори се представяли за правителствени служители и предоставяли изфабрикувани доказателства за приходи, за да спечелят доверието на жертвите. Те превеждали средствата през банки и преобразували част от тях в криптовалути, което предизвикало намесата на Binance за проследяване на активите.
Ярек Якубчек от Binance подчерта ефективността на партньорствата между крипто борсите и правоприлагащите органи, отбелязвайки, че подобно сътрудничество може да доведе до успешни резултати.
Този случай е част от тревожното нарастване на измамите с криптовалути в Индия. По-рано през 2024 г. Централното бюро за разследване (CBI) и ФБР разбиха транснационална мрежа за кибер измами, в резултат на което в Мумбай бе арестуван Вишну Рати, за когото се твърди, че е подвел американски гражданин с около $45,000.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.