Страните от БРИКС се превърнаха в мощен икономически блок, който оспорва господството на западните икономики. Въпреки това щатският долар остава основната резервна валута в света, което хвърля дълга сянка върху техните амбиции.
Хегемонията на долара предлага няколко предимства на Съединените щати. Тя позволява на страната да финансира търговските си дефицити, да упражнява геополитическо влияние чрез санкции и да поддържа среда с ниски лихвени проценти. Тази доминация обаче крие и рискове за страните от БРИКС.
На първо място, силната позиция на долара може да оскъпи вноса за страните от БРИКС, което да доведе до инфлация и да намали конкурентоспособността им на световните пазари.
Второ, решенията на Федералния резерв на САЩ по отношение на паричната политика могат да окажат значително въздействие върху икономиките на страните от БРИКС. Например повишаването на лихвените проценти може да доведе до отлив на капитали от развиващите се пазари, което да доведе до обезценяване на валутата и финансова нестабилност.
На трето място, господстващото положение на долара може да ограничи ефективността на усилията на БРИКС за създаване на алтернативни икономически системи. Новата банка за развитие, създадена от страните от БРИКС, се бори да се наложи в световния финансов пейзаж. Макар че блокът постигна напредък в намаляването на зависимостта си от долара, дълбоко вкорененото господство на американската валута остава значителна пречка.
В заключение може да се каже, че продължаващата хегемония на щатския долар представлява както предизвикателство, така и възможност за страните от БРИКС. Въпреки че блокът постигна напредък в диверсификацията на икономическите си отношения, преодоляването на господството на долара ще изисква постоянни усилия за разработване на алтернативни финансови системи и намаляване на зависимостта от американската валута.
Висши мениджъри в две от най-големите банки в Америка продължават да изтеглят голяма част от личните си акции.
През 2025 г. американският долар се сблъска с големи трудности, като от началото на годината досега се понижи с близо 9.5%, а индексът DXY спадна до 98.06.
Откакто президентът Доналд Тръмп поднови търговската война на 1 февруари 2025 г., предпочитаните инвестиции на Робърт Кийосаки – Биткойн, злато и сребро – отбелязаха смесени резултати.
Арканзас Сити официално отмени планирания си проект за добив на криптовалути след силна съпротива от страна на жителите и ключови заинтересовани страни.