През лятото на 1995 г. НАСА постави нов рекорд по издръжливост в космоса с мисия от 84 дни - ярък контраст с днешните астронавти, които могат да прекарат в космоса осем месеца.
През същия период Федералният резерв под ръководството на Алън Грийнспан започна да намалява лихвените проценти – ход, който според някои пазарни анализатори може да отрази това, което се очаква през септември.
Намаляването на лихвените проценти през 1995 г. бе част от по-широкообхватна икономическа корекция, която помогна да се избегне рецесия и доведе до значителни печалби на фондовия пазар. Според Крис Хавърланд от Wells Fargo Investment Institute има паралели между тогава и сега. Той предполага, че опитът от 1995 г. може да даде представа за това как пазарът може да реагира в близко бъдеще.
След намаляването на лихвените проценти през 1995 г. печалбите на компаниите от S&P 500 се увеличиха с 12% през следващата година, а самият индекс нарасна с над 40% през последвалите 18 месеца. Финансовите акции бяха най-големите печеливши – тенденция, която Хавърланд прогнозира, че може да се повтори. Технологичните акции, които първоначално бяха водещи, по-късно се стабилизираха, преди отново да станат доминиращи.
Въпреки днешните по-високи нива на инфлация и продължителния период на високи лихвени проценти, Хавърланд се надява, че американската икономика ще продължи да расте и ще избегне рецесията до 2025 г. Тази положителна перспектива, в съчетание с подобрените финансови условия, може да стимулира корпоративните печалби и да подкрепи силен фондов пазар, особено за висококачествените акции с голяма пазарна капитализация.
При последните пазарни движения фючърсите на американските фондови индекси показаха малки колебания след данните за потребителските цени, които оправдаха очакванията, докато доходността на 10-годишните държавни ценни книжа леко се повиши.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.