Блокът БРИКС се превърна в основен глобален икономически играч, като сега групата представлява значителна част от световното население и икономическа активност, като на нея се падат приблизително 45% от световното население, 25% от търговията и 40% от производството на петрол.
Тази широка представителност прави БРИКС привлекателно предложение за много държави.
Неотдавнашни кандидатури от страни като Малайзия и интересът от страна на Венецуела подчертават нарастващия интерес към членството в БРИКС. Министър-председателят на Малайзия Датук Сери Анвар Ибрахим открито изрази желанието на страната да се присъедини, като посочи потенциала на блока за засилване на двустранната търговия, инвестициите и сътрудничеството в различни сектори.
По подобен начин Тайланд разглежда БРИКС като стратегически подходящ за целите си за засилване на сътрудничеството между юг и юг.
Като цяло държавите са привлечени от БРИКС по множество причини. Първо, БРИКС представлява алтернатива на доминираните от Запада финансови системи, управлявани от институции като МВФ и Световната банка.
Много нововъзникващи икономики разглеждат БРИКС като по-справедлив, по-приобщаващ световен ред, който по-добре представлява техните интереси. Това схващане се засилва от успеха на БРИКС в увеличаването на търговията между членовете му и предлагането на възможности за финансиране на развитието и инвестиции.
Освен това разширяването на блока се разглежда като отговор на ограниченията и критиките към ръководените от Запада форуми като Г-7. Тъй като все повече държави се стремят да се присъединят към БРИКС, блокът се позиционира като противовес на традиционните икономически сили, предлагайки платформа за по-разнообразно глобално представителство и икономическо сътрудничество.
Тъй като БРИКС се подготвя за следващата си среща на върха в Казан, очакването за по-нататъшно разширяване подчертава нарастващото влияние на блока и ролята му на значим участник в преоформянето на глобалната икономическа динамика.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.