Централните банки на много развиващи се страни все повече прехвърлят резервите си в злато и местни валути, намалявайки зависимостта си от щатския долар.
Тази промяна е продиктувана от опасенията за огромния държавен дълг на САЩ, който достигна $35 трилиона и създава рискове, ако световните пазари изпитат спад или рецесия. Страните от БРИКС са особено активни в намаляването на зависимостта си от щатския долар, като същевременно укрепват местните си валути.
Делът на щатския долар в световните резерви е намалял значително. Понастоящем той представлява 59% от световните резерви в сравнение със 72% през 2002 г., както съобщава Атлантическият съвет. През последните две десетилетия делът на долара в световните резерви е намалял с 13%, докато делът на китайския юан се е увеличил с 3%.
Освен това еврото също е намаляло – с 19% от 28% през 2008 г. Според Мария Захарова от Министерството на външните работи на Русия делът на еврото е намалял значително през последните 16 години, докато юанът е отбелязал значителен ръст.
Страните от БРИКС настояват за използването на техните местни валути в международната търговия, което оказва допълнителен натиск върху щатския долар. Ако тази тенденция на дедоларизация се запази, делът на щатския долар в световните резерви в бъдеще може да спадне под 50%, което потенциално може да доведе до значителна финансова нестабилност и пазарни сътресения в САЩ.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.