Федералният резерв на САЩ най-вероятно ще свика извънредно заседание, за да се справи с неотдавнашния драматичен спад на световните пазари.
Анализаторите прогнозират, че Фед може да намали лихвените проценти с 50 базисни пункта, за да стабилизира ситуацията.
Световните пазари са в смут, като японската йена спадна с 13%, корейските и тайванските пазари се понижиха с близо 10%, а Биткойн отбеляза спад с около 25% от неотдавнашния си връх от $70,000. Освен това фючърсите върху S&P се понижиха с 4%. Тази нестабилност накара Федералния резерв на САЩ да свика спешно заседание.
Икономистите са обезпокоени, очаквайки Фед да намали лихвените проценти с 0.5%, за да смекчи по-нататъшните икономически последици. Ран Нойнер от CNBC подчерта критичния характер на ситуацията, предполагайки, че са необходими бързи действия от страна на Фед, за да се предотврати криза, сравнима или по-лоша от тази през 2008 г.
Изглежда, че финансовите затруднения са свързани с обрата в японската търговия с парични средства и преносими активи, което предизвика паника в световен мащаб. Вероятността за намаляване на лихвените проценти през септември вече е сигурна.
В исторически план намаляването на лихвените проценти е спомагало за стабилизирането на пазарите, например по време на финансовата криза от 2007-2008 г. Бързата реакция на Федералния резерв се смята за жизненоважна за ограничаване на икономическата нестабилност. Икономистът Питър Шиф обаче предупреди, че понижаването на лихвените проценти може да доведе до рецесия.
Goldman Sachs увеличи вероятността за рецесия в САЩ през следващата година от 15% на 25%. Въпреки това те твърдят, че като цяло икономиката остава стабилна, без големи финансови дисбаланси, и Фед има възможност да намали лихвите, ако е необходимо.
Goldman Sachs очакват, че Фед ще понижи лихвите с 25 базисни пункта на предстоящите срещи, при условие че растежът на заетостта се възстанови. Ако обаче данните за заетостта останат слаби, през септември може да се стигне до понижение с 50 базисни пункта.
Потенциалните намалявания на лихвите биха могли да окажат влияние върху крипто пазара, като направят Биткойн и други дигитални активи по-привлекателни, тъй като инвеститорите търсят по-висока възвръщаемост на фона на по-ниските проценти на традиционните спестявания. BTC често се разглежда като хедж срещу икономическа нестабилност, като потенциално може да набере стойност, ако се осъществи агресивно намаляване на лихвените проценти. Въпреки това предпазливостта остава поради предупрежденията на експертите за възможни икономически спадове.
Gemini направи важна крачка в стратегията си за разширяване в Европа, осигурявайки регулаторно одобрение за предлагане на крипто деривати в целия Европейски съюз.
Докато търговските пратеници от САЩ и Китай се готвят за среща в Женева този уикенд, Доналд Тръмп отново залага на агресивна тарифна политика.
Президентът на Ripple, Моника Лонг, насочва вниманието към нарастващата роля на стабилните монети в глобалните финанси, подчертавайки, че бизнеса вече не може да си позволи да ги пренебрегва.
BlackRock засилва ангажимента си с регулаторните органи в САЩ, като на 9 май се срещна с Крипто работната група на SEC, за да представи нарастващата си гама от продукти за дигитални активи и да продължи разговорите относно променящата се регулаторна среда.