Начало » Джером Пауъл коментира лихвения процент в САЩ – ето какво каза

Джером Пауъл коментира лихвения процент в САЩ – ето какво каза

15.07.2024 22:46 2 мин. четене Kostadin Dimitrov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Джером Пауъл коментира лихвения процент в САЩ – ето какво каза

Джером Пауъл започна неотдавнашното си интервю с Дейвид Рубенщайн, като заяви, че няма да дава никакви намеци за потенциални намаления или повишения на лихвените проценти.

Той подчерта, че Фед иска да се справи, така че затова не бърза с намаляването на лихвите преди солидни данни, особено след особено слабите отчети за първото тримесечие.

Рубенщайн попита, когато настъпи моментът Фед да понижи лихвените проценти, смята ли Пауъл, че те ще се върнат към „периода на свободните пари„, когато лихвените проценти бяха почти нулеви.

Пауъл заяви, че периодът между световната финансова криза (2007/2008 г.) и Ковид пандемията е бил исторически необичаен с много ниски лихвени проценти през тази епоха:

Това включва и част от епохата, когато например суверенният дълг на големите европейски държави се търгуваше при значително отрицателен лихвен процент. Но дори при толкова ниски лихвени проценти инфлацията беше много ниска, под целевата. Въпросът е какво е причинило това и дали силите, които са го предизвикали, засега са изчезнали.

Според председателя на Фед повечето хора отдават ерата на ниската инфлация на бавно движещи се сили като демографията, глобализацията и технологичната еволюция, които може да са се променили, а може и да не са.

Въпреки това той коментира къде се намират САЩ в момента:

Лихвеният процент на фондовете е около 5.3% и се усеща, че е рестриктивен, но не и прекалено рестриктивен. Неутралният лихвен процент трябва да се е повишил от мястото, където беше по време на междукризисния период. [Въпреки че не мога да докажа това. неутралният лихвен процен твероятно е по-висок, отколкото е бил тогава, така че самия лихвен процент ще бъде по-висок.

Рубенщайн попита защо ЕЦБ е намалила лихвените проценти преди Фед и дали това се дължи на по-слабата им икономика.

Пауъл отговори:

Еврозоната премина през значителен период на много нисък растеж, докато САЩ нараснаха с повече от 3% миналата година, така че ние сме на различно място.

Той и Фед не смятат, че увеличаванте и последващо нмаляване на лихвените проценти е добър вариант. Ето защо Пауъл иска да е сигурен, преди да предприеме решителни действия, въз основа на солидни данни.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Директорите на най-големите банки разпродават акции – какви са причините?

Висши мениджъри в две от най-големите банки в Америка продължават да изтеглят голяма част от личните си акции.

28.04.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Тенденцията за дедоларизация набира инерция – застрашен ли е долара?

През 2025 г. американският долар се сблъска с големи трудности, като от началото на годината досега се понижи с близо 9.5%, а индексът DXY спадна до 98.06.

28.04.2025 9:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Как се представят любимите активи на Робърт Кийосаки от началото на търговската война?

Откакто президентът Доналд Тръмп поднови търговската война на 1 февруари 2025 г., предпочитаните инвестиции на Робърт Кийосаки – Биткойн, злато и сребро – отбелязаха смесени резултати.

28.04.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Арканзас Сити прекратява плановете си за крипто майнинг

Арканзас Сити официално отмени планирания си проект за добив на криптовалути след силна съпротива от страна на жителите и ключови заинтересовани страни.

26.04.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.