Министерството на правосъдието на САЩ обяви, че BitMEX се е признала за виновна за нарушаване на Закона за банковата тайна поради това, че от 2015 до 2020 г. е работила без адекватна програма за борба с прането на пари.
Прокурорът на САЩ Деймиън Уилямс заяви, че BitMEX не е създала и не поддържа адекватна програма за борба с прането на пари, което е изложило финансовата система на риск в световен мащаб.
Основателите на BitMEX Артър Хейс, Бенджамин Дело и Самюъл Рийд са били наясно, че липсата на подходящи мерки за борба с прането на пари засяга базираните в САЩ потребители, с което нарушават федералния закон.
„BitMEX се превърна в канал за пране на пари и избягване на санкции в значителен размер, застрашавайки целостта на финансовата система„, заяви Уилямс в сряда.
„Това признание за вина подчерта необходимостта фирмите, занимаващи се с криптовалути, да се придържат към американското законодателство, ако искат да работят на американския пазар.“
BitMEX, регистрирана в Република Сейшели, може да бъде изправена пред отговорните лица с до пет години затвор и глоби.
През 2022 г. Хейс, Дело и Рийд бяха осъдени да платят общо $30 милиона гражданска санкция и получиха пробация, след като се признаха за виновни за нарушения на изискванията за борба с прането на пари.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.