Независимите петролни рафинерии в Китай са увеличили вноса си на суров петрол от Иран с 4.3% през юни, достигайки осеммесечен връх от приблизително 6.1 милиона метрични тона.
Последните данни сочат нарастващо предпочитание на тези рафинерии към иранския петрол.
По-конкретно, независимите рафинерии в източната китайска провинция Шандун са увеличили вноса си на ирански петрол с 4.3 % през юни, достигайки осеммесечен връх от около 6.1 милиона тона.
Целта на този ход е да се намалят разходите за суровини и да се повиши рентабилността на рафинериите.
Този обем представлява най-високото ниво от октомври 2023 г. насам, когато вносът достигна 6.22 милиона тона.
През юни иранският петрол съставлява около 65.7% от общия портфейл от суровини на малките независими рафинерии в Шандун, в сравнение с 54.2% през май.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).