Цените на златото достигнаха в петък границата от $2,385, отбелязвайки ръст от над 1.2% за деня. Това повишение идва с нарастването на очакванията, че Федералният резерв може да започне да намалява лихвените проценти още на заседанието си през септември.
Неотдавнашните разочароващи икономически данни от САЩ разклатиха доверието и засилиха спекулациите, че Фед ще намали лихвените проценти, за да стимулира растежа. Особено слабите данни от пазара на труда и сектора на услугите оказаха влияние върху тези очаквания.
Според инструмента FedWatch на CME, който базира изчисленията си на цената на 30-дневни фючърси върху Fed Funds, вероятността Фед да намали основния си лихвен процент с 0.25% до септември се повиши от средата на 60% в началото на седмицата до 72% в петък.
Фючърсите върху федералните фондове (FEDFUNDS) са финансови фючърсни контракти, базирани на лихвения процент по федералните фондове и търгувани на Чикагската стокова борса (CME), управлявана от CME Group.
Перспективата за по-ниски лихвени проценти засилва привлекателността на златото като инвестиция, като намалява алтернативните разходи за притежание на недоходен актив.
Освен това златото се възползва от отслабването на щатския долар. Американската валута се понижава поради очакванията за по-ниски лихвени проценти в САЩ, които намаляват притока на чуждестранен капитал, и засилването на основните валути.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).