Днес в 21:00 ч. българско време ще бъде публикуван протоколът от заседанието на Федералния комитет по операциите на открития пазар (FOMC) от 11-12 юни.
Тази информация ще даде представа за това дали през последните месеци служителите на Фед са възприели по-благосклонна или по-ястребова позиция. Тъй като темповете на инфлация показват признаци на забавяне, но остават устойчиви, тези протоколи ще бъдат от решаващо значение за глобалните инвеститори, които се опитват да преценят бъдещите политики на Фед.
През май 2024 г. годишният темп на инфлация в САЩ спадна до 3.3% спрямо 3.4% през април. Индексът на потребителските цени (CPI) се задържа на равнището от предходния месец, докато базисната инфлация, изключваща променливите елементи, се понижи до 3.4% на годишна и 0.2% на месечна база, като и двете стойности бяха малко по-добри от очакваните.
Въпреки значителното понижение от пиковата стойност от 9.1% през юни 2022 г. до 3.4% през май 2024 г. инфлацията продължава да буди безпокойство у Федералния резерв. През последните шест до осем месеца средният индекс на потребителските цени е около 3.2%. Фед даде ясно да се разбере, че няма да обмисли намаляване на лихвите, докато CPI не достигне 2%, а лихвеният процент по федералните фондове остава на 23-годишен връх от юли 2022 г. насам.
На форума на Европейската централна банка в Синтра, Португалия, председателят на Фед Джером Пауъл посочи малко по-благосклонна перспектива. Според Майкъл Браун, старши стратег в Pepperstone, Пауъл е признал напредъка към постигането на целта за инфлация от 2% и е отбелязал дезинфлационната тенденция, както показват последните доклади за CPI и PCE.
Хосе Торес, старши икономист в Interactive Brokers, подчерта, че Пауъл остава предпазлив по отношение на потенциала за рецесия. Той изтъкна фокуса на Пауъл върху балансирането на рестриктивната парична политика, за да се предотврати повторното нарастване на инфлацията, като същевременно се избегне спад в икономиката.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).