Goldman Sachs публикува предупредителна бележка до инвеститорите, в която се твърди, че пазарната корекция може да е неизбежна поради няколко фундаментални фактора.
Според доклад на Investing.com стратезите на фирмата посочват намаляването на реалния доход, забавянето на растежа на БВП и отслабването на потребителските нагласи като основни предизвикателства при навлизането във втората половина на годината.
Стратезите предполагат, че акциите може да са свръхпокупни, като подчертават неотдавнашното силно представяне на S&P 500 в сравнение с други пазари. Освен това те посочват нарастващата концентрация на акциите, като десетте най-големи компании в индекса имат най-голяма тежест от 1929 г. насам, което според тях е друг негативен фактор.
Екипът на банката също така отбеляза, че изборният цикъл може да послужи като краткосрочен негативен катализатор, който потенциално да повлияе на потребителското и бизнес доверието през следващите месеци.
Те предупреждават, че настоящите пазарни условия често съвпадат с мечи „повратни точки„, което сигнализира за по-голяма вероятност от корекция, придружена от повишена волатилност и по-ниска възвръщаемост.
Въпреки тези опасения стратезите не предвиждат дългосрочен мечи пазар. Те отбелязват лекото разширяване на икономиката и потенциала за намаляване на лихвените проценти като положителни фактори, които биха могли да смекчат рисковете от понижение.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).