Въпреки че САЩ и Европейския съюз наложиха строги санкции на Русия, приходите й от петрол значително нараснаха.
Само през юни приходите на страната от нефт и газ са нараснали с над 50%, достигайки $9.4 милиардав сравнение с предходната година. Този напредък е забележителен, като се има предвид, че много от действията са насочени към отслабване на руската икономика.
Това се случи след миналогодишния 23.9% спад на приходите от петрол, след което Русия диверсифицира каналите за дистрибуция и промени цените, за да остане конкурентоспособна въпреки санкциите, като по този начин компенсира първоначалните си загуби и затвърди нови търговски отношения.
Възстановяването на приходите от петрол в Русия оказва влияние върху блока БРИКС, като се възползва от икономическата устойчивост на страната и укрепва международните им позиции.
Например Индия спести значително от закупуването на петрол от страната на по-ниски цени, което помогна за стабилизиране на икономиката ѝ в условията на глобални колебания, докато Китай увеличи енергийните си резерви чрез по-голям внос на руски суров петрол.
Тази промяна в крайна сметка може да помогне в оспорването на икономическото господство на Запада.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).