Начало » Други » Дефицитът на САЩ е почти толкова голям, колкото икономиката на Русия

Дефицитът на САЩ е почти толкова голям, колкото икономиката на Русия

01.07.2024 20:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Дефицитът на САЩ е почти толкова голям, колкото икономиката на Русия

Провеждащите се в момента президентски избори отново породиха опасения относно федералния бюджетен дефицит, тъй като пазарите разглеждат как евентуален втори мандат на Джо Байдън или Доналд Тръмп може да повлияе на държавните разходи и приходи.

Непосредствено преди президентския дебат миналия четвъртък Бюджетната служба на Конгреса (CBO) публикува актуализирани прогнози за бюджета на САЩ, предвиждайки дефицит от $1.9 трилиона за фискалната 2024 г. Тази прогноза е по-голяма от прогнозирания по-рано през февруари дефицит от $1.6 трилиона и е по-висока от дефицита от $1.7 трилиона, отчетен през 2023 г.

Въпреки че дефицитът за 2024 г. е по-нисък от пиковата стойност от времето на пандемията от $3 трилиона, той все още е значителен и приблизително се равнява на целия БВП на Русия от $2 трилиона към 2023 г., според Световната банка.

Нарастването на дефицита през 2024 г. се дължи отчасти на спешните разходи за подкрепа на Украйна в конфликта ѝ с Русия, както и на помощта за Израел и съюзниците на САЩ в Азия. Дефицитът на САЩ надхвърля и този на други големи икономики, включително Мексико, Австралия и Южна Корея.

Понастоящем финансовите пазари са съсредоточени по-скоро върху тенденциите в инфлацията и решенията на Федералния резерв за лихвените проценти. Въпреки това рисковете, свързани с нарастващия дефицит и държавния дълг, остават. Бившият президент на Фед на Ню Йорк Бил Дъдли предупреди, че подобни неустойчиви фискални тенденции могат да доведат до неблагоприятни последици, ако пазарите на облигации започнат да не желаят да купуват американски държавни ценни книжа, което може да доведе до повишаване на лихвените проценти и до увеличаване на разходите за обслужване на дълга.

Дъдли подчерта също, че намаленото търсене на американски държавни облигации, което отчасти се дължи на западните санкции срещу Русия, може да влоши ситуацията. Освен това, ако следващата администрация се опита да се намеси в независимостта на Федералния резерв, това би могло да разтревожи финансовите пазари, което потенциално да доведе до по-висока инфлация и опасения за дълга.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ключови икономически събития в САЩ, които да следим през следващата седмица

След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.

06.07.2025 19:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Седмичен обзор: Ключови промени и важни събития в крипто екосистемата

Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.

06.07.2025 18:00 4 мин. четене Alexander Zdravkov

ЕС рискува да изостане в областта на дигиталното финансиране – ето защо

Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.

06.07.2025 14:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Toncoin стартира нова стейкинг инициатива със съдействието на ОАЕ

Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.

06.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.